Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 14.12.2015

Internet rzeczy przyniesie rewolucję w sektorze energetyki?

Przed polską elektroenergetyką wielkie wyzwanie, jakim jest cyfrowa transformacja. Jej kluczowymi czynnikami są: dekarbonizacja, deregulacja, decentralizacja, większa efektywność energetyczna oraz tzw. internet rzeczy.
Posłuchaj
  • O internecie rzeczy mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Marciniak, dyrektor ds. rozwoju Capgemini Polska (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Ten ostatni, jak tłumaczył na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Marciniak, dyrektor ds. rozwoju Capgemini Polska, pozwala m.in. na bardziej optymalne korzystanie z urządzeń elektrycznych, a tym samym niższe rachunki za prąd.

- Internet rzeczy spowoduje, że będziemy mieć ogrom informacji na temat konsumentów, ich preferencji, tego, w jaki sposób korzystają z urządzeń, w jaki sposób chcieliby korzystać z energii elektrycznej. Badania pokazują, że użytkownicy oczekują przede wszystkim oszczędności energii. To najważniejsza korzyść, jaką chcieliby osiągnąć. Potrzeby energetyczne w Polsce są coraz większe, dlatego ta optymalizacja z punktu widzenia klienta będzie bardzo ważna – podkreśla ekspert. – Drugi aspekt to optymalizacja operacyjna i kosztowa z punktu widzenia dystrybucji energii elektrycznej, czyli firm, które posiadają sieć i dystrybuują tę energię. Sensory, czujniki dają możliwości analizy, gdzie pojawiają się błędy, możliwość przewidywania, w jaki sposób możemy serwisować, utrzymywać urządzenia – dodaje.

Rozwój koncepcji inteligentnych domów

Optymalizacji zużycia energii będzie służył rozwój koncepcji inteligentnych domów.

- Obecnie już widać na rynku wiele urządzeń RTV i AGD, które mają w sobie czujniki, inteligentne oprogramowanie i są w stanie zaprogramować się w taki sposób, żeby optymalnie zużywać energię. W inteligentny sposób mona zarządzać ciepłem, klimatyzacją, temperaturą – mówi Paweł Marciniak.

Według najnowszych badań MarketsandMarkets, internet rzeczy w sektorze energetycznym może osiągnąć wartość 22,34 mld dolarów do 2020 roku.

Błażej Prośniewski, awi