Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 09.03.2015

Koniec myślenia „analogowego”, czas na wspólną infrastrukturę cyfrową

Polsce potrzebna jest zintegrowana infrastruktura cyfrowa – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.
Władza ustawodawcza powinna zezwolić na zbudowanie wspólnej infrastruktury cyfrowejWładza ustawodawcza powinna zezwolić na zbudowanie wspólnej infrastruktury cyfrowejPexels
Posłuchaj
  • Dlaczego Polska musi skończyć z podziałem resortowym i zbudować zintegrowaną infrastrukturę cyfrową, tłumaczy Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Czytaj także

Właśnie rozpoczyna się realizacja programów operacyjnych. – Sposób wykorzystania środków na inwestycje infrastrukturalne, jakie będziemy mieli do dyspozycji w latach 2014 – 2020 zdecyduje, czy wstąpimy na innowacyjną ścieżkę rozwoju, czy też zamkniemy się w pułapce średniego dochodu – mówi Kamiński.

Sektor ICT, czyli telekomunikacja i informatyka wspiera dziś każdą dziedzinę naszego życia. Wchodzi do sterowania, do pomiarów i to, co kiedyś obywało się bez tego typu narzędzi, jak na przykład transport kolejowy czy dystrybucja gazu, wody czy energii elektrycznej teraz potrzebuje dokładnego cyfrowego opomiarowania.

- W związku z tym mówimy o zintegrowanej sieci, poprzez którą będą te wszystkie sygnały telemetryczne docierały do zarządzających infrastrukturą. Chodzi o to by nie dublować takiej infrastruktury. Nie może być tak, że energetyka buduje własną infrastrukturę, a telekomunikacja własną. Potrzebna jest jedna zintegrowana - mówi prezes Stefan Kamiński.

Zintegrowana infrastruktura cyfrowa to priorytet dla rozwoju gospodarczego Polski. Zdaniem prezesa Stefana Kamińskiego, trzeba o tym myśleć dysponując środkami unijnymi na lata 2014 – 2020.

- Polska jest krajem resortowym. Każdy resort ma własne ambicje. Grupy biznesowe, które zarządzają spółkami skarbu państwa, myślą jeszcze, jak my to mówimy, czasami analogowymi. Czyli to jest moje w warstwie fizycznej i tylko ja mam do tego dostęp. Z takim myśleniem trzeba już skończyć – mówi prezes KIGEiT.

- My proponujemy, jako tak zwaną dźwignię, dzięki której można taką infrastrukturę zbudować energetykę rozsianą, czyli prosumencką. To da duży impuls do opomiarowania, telemetrii i do zarządzania nową inteligentną siecią energetyczną. To będzie potężny element dźwigni finansowej na bazie której będziemy budowali przyszły rynek cyfrowej telemetrii, telematyki albo, jak kto woli, Internetu rzeczy – tłumaczy prezes Kamiński.

Każda tego typu instalacja będzie się komunikowała z odbiornikami energii w naszych domach.

- Przy pomocy takiej inteligentnej zintegrowanej sieci będziemy mogli efektywniej korzystać z różnego rodzaju urządzeń elektrycznych, czy gazowych – dodaje gość portalu.

Nad budową zintegrowanej infrastruktury cyfrowej debatowali w Warszawie podczas VII Forum Gospodarczego Time przedstawiciel nauki i biznesu sektora informatycznego i telekomunikacyjnego. Głównym organizatorem forum była Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji.

Arkadiusz Ekiert