Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 03.01.2019

Komisja Europejska chce sprawdzić polską ustawę o cenach energii pod kątem pomocy publicznej

Komisja Europejska oczekuje, że polskie władze przekażą do notyfikacji ustawę dotyczącą cen energii w Polsce - poinformowała w czwartek w Brukseli rzeczniczka tej instytucji Mina Andreewa. Chodzi o nową ustawę obniżającą ceny energii elektrycznej w Polsce, która weszła w życie 1 stycznia. 
Posłuchaj
  • Przyjęte przez Sejm rozwiązania, dotyczące cen energii elektrycznej, nie naruszają prawa Unii Europejskiej. Mówił o tym w radiowej Trójce szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk./IAR/.
Czytaj także

Ustawa obniża  akcyzę na prąd, zmniejsza tzw. opłatę przejściową i ustala ceny energii na poziomie z 30 czerwca 2018 r.

W czasie prac sejmowych posłowie opozycji wyrażali obawy o to, czy proponowane przez rząd rozwiązania, w szczególności rekomensaty dla spółek, nie okażą się niedozwoloną pomocą publiczną, którą zakwestionuje KE.

Komisja Europejska przypomina, że państwa członkowskie są zobowiązane do notyfikacji działań związanych z pomocą publiczną

Jak przypomniała rzeczniczka KE, "Państwa członkowskie są zobowiązane do notyfikowania Komisji Europejskiej o wszelkich działaniach pomocy publicznej przed ich wdrożeniem.

− Działamy na podstawie prawa europejskiego. Zgodnie z nim takie działania powinny być notyfikowane, aby Komisja mogła się im przyjrzeć. Tą kwestią zajmiemy się, gdy otrzymamy notyfikację - powiedziała Andreewa.

− Do tej pory nie otrzymaliśmy notyfikacji od polskich władz, ale tego byśmy oczekiwali – mówiła na konferencji prasowej Mina Andreewa.

Zgodnie z unijnym prawem, jakiekolwiek środki pomocy udzielone przez państwa UE przedsiębiorstwom muszą najpierw zostać zgłoszone do Komisji w celu ich zatwierdzenia. Niektóre kategorie pomocy, np. dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz określonych sektorów, takich jak ochrona środowiska, badania i innowacje, są jednak wyłączone z tego obowiązku.
 
Ustawa obniżająca ceny energii przewiduje obniżenie cen dla gospodarstw domowych poprzez zmniejszenie akcyzy i opłaty przejściowej oraz zwrot utraconego przychodu dostawcom prądu


Zgodnie z polską ustawą umowy na dostawy energii w 2019 r., jeśli zakładają wzrost cen w stosunku do poprzedniej umowy danego podmiotu, do 1 kwietnia 2019 r. będą musiały być skorygowane do poziomu z połowy 2018 r., z mocą od 1 stycznia 2019 r.

Rachunek za prąd w praktyce Rachunek za prąd w praktyce

Sprzedawcy, którzy w 2019 r. kupią energię na rynku drożej niż ustalona cena sprzedaży, będą otrzymywali bezpośredni zwrot utraconego przychodu z tworzonego przez nowelizację Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.

Na wypłatę różnicy cen zarezerwowano 4 mld zł. Fundusz ma zostać zasilony 80 proc. pieniędzy ze sprzedaży przez rząd w 2019 r. dodatkowych 55,8 mln uprawnień do emisji CO2.

Rząd twierdzi, że w przypadku ustawy, nie ma mowy o pomocy publicznej

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przekonywał w czwartek rano, że przewidziane w ustawie rekompensaty dla spółek nie są pomocą publiczną. "Mamy ekspertyzy, które jednoznacznie wskazują, że nie zostały tu złamane żadne przepisy. To nie jest żadna pomoc, to jest rodzaj rekompensaty dla firm, które wskutek przyjęcia ustawy (...) będą miały niższe zyski" - powiedział Dworczyk.

IAR, PAP, jk