Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Mendyk 08.07.2015

Gdy na Plantach wypasano zwierzęta...

- W drugiej połowie XIX w. słynny okrąg zieleni oddzielał miasto od pobliskich wsi. Widok chłopów na Rynku nie dziwił - mówiła Anna Grajewska z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
Posłuchaj
  • Rozmowa o znaczeniu tradycji ludowej w budowaniu tożsamości dawnego i współczesnego Krakowa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Czytaj także

Festiwal EtnoKraków w Dwójce>>>

- Do I wojny światowej to miasto zamknięte było na kilku kilometrach kwadratowych kleszczami austriackiej twierdzy - dodał prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury. - Ta niewielka przestrzeń ułatwiało organiczne łączenie tradycji ludowych z mieszczańskimi i królewskimi. Ów prowincjonalny Kraków był przecież duchową stolicą narodu polskiego, ale też kolebką całego ruchu ludowego - wyjaśnił.

Znawca dziedzictwa narodowego przypomniał, że tendencje te sięgają o wiele głębiej niż osławiona młodopolska chłopomania - co najmniej czasów insurekcji kościuszkowskiej.

Co ciekawe, w pewnym sensie to krakowiacy wymyślili... górali.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek i Piotr Kędziorek

Goście: prof. Jacek Purchla (dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury), Anna Grajewska, Dorota Majkowska-Szajer (Muzeum Etnograficzne w Krakowie)

Data emisji: 8.07.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/pg