Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 27.05.2014

Tchórzostwo czy bohaterstwo? Dezerterzy II wojny światowej

W czasie II wojny światowej w Europie zdezerterowało 150 tys. żołnierzy z armii brytyjskiej i amerykańskiej. Przez wiele lat temat ten był przemilczany. Tabu łamie Charles Glass, autor książki "Dezerterzy", który był gościem "Klubu Trójki".
Fragment okładki książki Dezerterzy Charlesa GlassaFragment okładki książki "Dezerterzy" Charlesa GlassaWyd. Rebis

"Ostatnia nieopowiedziana historia II wojny światowej", jak głosi podtytuł książki Charlesa Glassa, to historia dezerterów. Swoje armie opuściło około 100 tys. Brytyjczyków i 50 tys. Amerykanów. W ogromnej większości byli to żołnierze pierwszej linii frontu, którzy załamali się pod obstrzałem. Czy byli tchórzami?
Książka została zadedykowana dwóm mężczyznom. Jeden z nich, Steve Weiss, dostał szereg odznaczeń, m.in. Narodowy Order Legii Honorowej, choć trzy razy zdezerterował. Jak to pogodzić? - Dezercja jest tylko jednym z epizodów w życiu człowieka, w tym przypadku oraz innych żołnierzy, zanim wojna doprowadziła ich do załamania nerwowego, walczyli bardzo dzielnie i byli odznaczani wojskowymi medalami za odwagę i bohaterstwo. Błędem jest uważaniem, że ten ostatni akt dezercji wymazuje ich wcześniejsze życie - wyjaśnia Charles Glass, historyk.
Pierwszym bohaterem książki "Dezerterzy" jest Eddie Slovik, Amerykanin polskiego pochodzenia. Jego rodzina była biedna i od najmłodszych lat miał problemy z policją z powodu drobnych przewinień. Trafił do poprawczaka, a później - po popełnieniu poważniejszych przestępstw - do więzienia. Początkowo Stany Zjednoczone nie zaciągały do wojska osób skazanych, jednak w 1944 roku Slovik został powołany, a następnie wysłany do wschodniej Francji.
- Zanim dotarł do jednostki, znalazł się pod ostrzałem artyleryjskim, co go przeraziło i sprawiło, że się ukrył. Gdy dostał się do oddziału, był załamany nerwowo i powiedział, że nie chce walczyć. Chciał koniecznie to potwierdzić na piśmie - mimo faktu, że oficerowie mu odradzali - opowiada korespondent wojenny. Eddie Slovik został postawiony przed sądem wojennym i skazany na śmierć. Był to jedyny dezerter, na którym wykonano wyrok śmierci.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Charles Glass podkreśla, że spośród milionów osób, które brały udział w II wojnie światowej, w armii amerykańskiej zaledwie 10 proc. brało udział bezpośrednio w walce na pierwszej linii frontu. Wiele z tych osób nigdy nie wystrzeliło. - Wszyscy dezerterzy pochodzili właśnie z tych 10 procent. Załamali się pod ogromnym napięciem, więc nigdy nie użyłem słowa "tchórz" w stosunku do osób, o których piszę. To częściej wskazywało na złe dowodzenie niż tchórzostwo ludzi - mówi autor książki.
W programie gościł Charles Glass, wybitny korespondent wojenny i historyk, autor książki "Dezerterzy". Wysłuchaj całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm/mk)