Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Katarzyna Rogowska 29.08.2019

Jakie było Wojsko Polskie we wrześniu 1939 roku?

– Utrzymywaliśmy stale w czasach pokoju od 240 do 260 tysięcy żołnierzy. To była, jak na tę część Europy, największa armia. Obok Rosji, Polska była od strony militarnej najsilniejszym państwem Europy Środkowej. We wrześniu zmobilizowaliśmy około miliona żołnierzy. Gdyby mobilizacja się zakończyła, byłoby to 1,5 miliona żołnierzy. Jeśli chodzi o sprzęt, to klasyfikowano armię polską jako 7. armię świata. – wyjaśnia historyk prof. Janusz Odziemkowski.

Jak była struktura społeczna armii polskiej. Jak wyglądało jej wyszkolenie i uzbrojenie?  Czy zróżnicowany skład etniczny Rzeczpospolitej czynił armię polska słabszą? Jak zachowywali się żołnierze pochodzący z mniejszości narodowych w czasie walk? Czy bariery i antagonizmy między oficerami a żołnierzami wskutek walk słabły, czy zaostrzały się? Jak częste były przypadki dezercji, rabunku, panik i tchórzostwa? 

>>> II wojna światowa – zobacz serwis specjalny Polskiego Radia <<<

Czy można porównywać armię polską na tle innych wojsk walczących z Niemcami w latach 1939-1941 – armią francuską, norweską, belgijską, grecką czy jugosłowiańską?

– W porównaniu z Węgrami, Rumunią, mieliśmy bardzo dużą przewagę. Natomiast, armia czeska była liczna, miała bardzo dobre czołgi, które Niemcy później przejęli – dodaje dziennikarz Maciej Rosalak.

Jak polskie wojska we wrześniu oceniali w swoich raportach Niemcy? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Wydawca: Wojciech Dorosz
Goście: prof. Janusz Odziemkowski (historyk, profesor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki i urzędnik państwowy), Maciej Rosalak (dziennikarz i publicysta), Andrzej Rafał Potocki (dziennikarz, publicysta, felietonista)
Data emisji: 29.08.2019
Godzina emisji: 21.09

ml/gs