Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Apolonia Cichocka 21.08.2019

Psychologia pozytywna. Zamiast doskonalić wady, skupmy się na zaletach

Polskie nastolatki zajmują pierwszą pozycję pośród 42 krajów pod względem negatywnej samooceny, a zaledwie 4 na 100 kobiet uważa się za atrakcyjne. 84 proc. Polek poddałoby się zabiegowi chirurgii estetycznej, gdyby miało na to środki. Skąd bierze się taka krytyczna ocena?

Nawet jeśli dostrzegamy to, co w nas dobre, to nie chcemy o tym mówić, bo może to zostać uznane za brak skromności. To błędny kierunek dr Mariusz Jaworski

Czynników, które wpływają na niską samoocenę jest bardzo dużo. Jedną z głównych przyczyn jakie wymieniał dr n. o zdrowiu Mariusz Jaworski jest zbyt częste skupianie się na swoich wadach. Do tego, jak mówił, dochodzi przekaz medialny i narzucane przez niego kanony piękna oraz selektywność naszej uwagi. 

W naszym mózgu zachodzą procesy, który umożliwiają nam skupianie się na szczególe (np. nosie) i nie myślenie o sobie, jako całości. Poniekąd wynika to z naszego wychowania. - Skupiamy się na wadach, bo jesteśmy motywowani do ciągłego doskonalenia w dziedzinach, w których jesteśmy słabsi. Współczesna psychologia odwraca ten trend mówiąc: zamiast skupiać się na wadach, doceń to, w czym jesteś naprawdę dobry, szkoda czasu na myślenie o tym, czego nie jesteśmy w stanie zmienić - dodawał lekarz. 

Kiedy zaczynamy myśleć o tym, czego w sobie nie lubimy, nasz mózg uruchamia wspomnienia zgodne z tymi emocjami, a te nie są pozytywne dr Mariusz Jaworski

Dlaczego myślenie o sobie przez pryzmat dobrych cech jest dla nas takie trudne? Co o budowaniu własnej wartości mówi psychologia pozytywna? Więcej o tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Mariusz Jaworski (dr n. o zdrowiu ze Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula)

Data emisji: 21.08.2019

Godzina emisji: 20.07

ac/kul