Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Ula Czerny 21.05.2013

Krakowski Festiwal Filmowy: dokumentalista traktuje uczucia bardzo poważnie

- To jest premiera, na którą czekałem bardzo długo. Krakowski Festiwal Filmowy to dla mnie szczególne miejsce - mówi Marcin Janos Krawczyk, którego film "Matka 24h" rozpocznie za kilka dni festiwal.
Kadr z polskiego dokumentu Albert CinemaKadr z polskiego dokumentu "Albert Cinema"mat.prasowe
Posłuchaj
  • Krzysztof Gierat i Marcin Janos Krawczyk o 53. Krakowskim Festiwalu Filmowym
  • Romuald Twardowski o 32. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej - "Hajnówka 2013"
Czytaj także

Zbliżający się 53. Krakowski Festiwal Filmowy to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie. Widzowie w Krakowie obejrzą około 250 filmów z Polski i z całego świata. Na program imprezy składają się pokazy filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych.
- W tym roku mocno reprezentowane jest kino szwajcarskie - mówił w Dwójce dyrektor festiwalu - To kraj przedziwny, szokujący. Uchodzi za kraj bardzo drogi, miejsce ludzi bogatych. A z drugiej strony jest to ziemia obiecana dla ludzi, którzy szukają tam pracy.
W Dwójce przyglądaliśmy się ostatnim przygotowaniom do Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Naszym goście oprócz dyrektora festiwalu Krzysztofa Gierata był Marcin Janos Krawczyk, którego film "Matka 24h" rozpocznie pokazy festiwalowe.

Bohaterkami filmu są matki, w różnym wieku, a pretekstem do opowiedzenia o nich jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Kamera towarzyszy ikonie, który pojawia się w domach różnych rodzin, w szpitalach, w więzieniach na 24 godziny.
- Jedną z bohaterek jest więźniarka. Trochę poprzez ten obraz w więzieniu wciąż czujemy, że ona jest obecna ze swoimi dziećmi. Wczoraj dowiedziałem się, że wyszła na wolność. Mam nadzieję, że uda się ją ściągnąć na premierę - mówił Janos Krawczyk w "Poranku Dwójki".
W tym roku w programie także między innymi nowa, bardzo oczekiwana animacja profesora Jerzego Kuci "Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż", a także polski dokument "Albert Cinema". Wszystko zaczęło się pięć lat temu, gdy grupa bezdomnych mężczyzn – mieszkańców Schroniska im. Brata Alberta postanowiła kręcić filmy, w których sami są aktorami, scenarzystami, reżyserami i operatorami. Ich filmy mają oficjalne kinowe premiery – dla bezdomnych filmowców ważniejsze od ceremonii wręczenia Oskarów.


Romuald Twardowski, który przewodniczy jury festiwalu od samego początku, zapowiadał w "Poranku Dwójki" 32. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej - "Hajnówka 2013" w Białymstoku. Tegoroczny Festiwal odbędzie się pod znakiem jubileuszu 80-lecia Krzysztofa Pendereckiego. W Festiwalu weźmie udział ok. 30 chórów z różnych krajów świata, złączonych duchowością i artyzmem muzyki cerkiewnej. Polskie Radio jest patronem medialnym tego festiwalu.

Audycję prowadził Marcin Pesta.