Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Czyżewski 04.01.2016

Kalendarz, czyli układanie klocków czasu

Od początku dziejów próbowano uzgodnić roczny kalendarz z naturalnym cyklem słonecznym. Nie ustrzeżono się przy tym wielu znaczących błędów.
Galeria Posłuchaj
  • Układanie klocków czasu. W audycji Hanny Marii Gizy o kalendarzu mówią sinolog prof. Małgorzata Religa, antropolog prof. Magdalena Zowczak oraz historyk starożytności prof. Adam Łukaszewicz (PR, 2016)
Czytaj także

Jak wiemy, rok trwa około 365 i 1/4 doby. Co cztery lata nadmiar ten kumuluje się w dniu 29 lutego (i tak będzie w 2016 r.). Rok przestępny wprowadzili starożytni Egipcjanie. Wcześniej jednak ich rok miał 365 dni, co skutkowało stopniowym przesuwaniem się całego kalendarza, a więc i pory roku wypadały w dziwnych miesiącach. Na szczęście co pewien czas rok powracał "na swoje miejsce". Wystarczyło poczekać... 1460 lat.

W Dwójce rozmawialiśmy m.in. o tym, dlaczego rok jest tak ważny dla człowieka, jakimi metodami układano dawniej kalendarze, jak na Europę wpłynął starożytny rzymski rok liczący 10 miesięcy, a także czemu Polacy (i inni Słowianie) poszli w tej kwestii własną drogą.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego 

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Małgorzata Religa (sinolog), prof. Magdalena Zowczak (etnograf, antropolog), prof. Adam Łukaszewicz (papirolog, historyk starożytny)

Data emisji: 2.01.2016

Godzina emisji: 16.00

mc/kd