Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 16.04.2018

Media prywatne i publiczne - coraz niższe standardy?

Na kwietniowej konferencji prasowej podkomisji smoleńskiej dziennikarz "Gazety Wyborczej” Wojciech Czuchnowski powiedział do Antoniego Macierewicza: "jest pan kłamcą i przestępcą". Jak stwierdził prowadzący "Debatę Jedynki", zachowanie to było "przejawem tego, co dzieje się z polskim dziennikarstwem".
Posłuchaj
  • Media prywatne i publiczne - coraz niższe standardy? (Debata Jedynki)
Czytaj także

Tematem "Debaty Jedynki" była kondycja współczesnych polskich mediów - tych prywatnych i publicznych.

- Takie zachowanie w wykonaniu tego konkretnego dziennikarza tej konkretnej gazety nie robi na mnie specjalnego wrażenia, choć jest absolutnie niedopuszczalne i skandaliczne z tego powodu, że swoje opinie dziennikarz wyraża na łamach mediów, w których jest zatrudniony. Nie wolno mu wpływać na bieg wydarzenia, którego jest obserwatorem - mowi Jolanta Hajdasz, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. - Ale powiem szczerze, że z mojego punktu widzenia nawet dobrze się stało. Im częściej gazeta, w której pracuje Czuchnowski, pokazuje, jaki rodzaj "dziennikarstwa" uważa za właściwy, tym szybciej czytelnicy zorientują się, że mają do czynienia z bardzo specyficznym narzędziem propagandy - dodaje.

Do sprawy odniósł się także Wojciech Borowik, przewodniczący Stowarzyszenia Wolnego Słowa. - Dla mnie zachowanie redaktora Czuchnowskiego było zachowaniem polityka, nie dziennikarza, on tam przyszedł po to, żeby wygłosić oświadczenie polityczne i w żadnym razie nie miało to nic wspólnego z dziennikarstwem - podkreślił. Wojciech Borowik stwierdził też, że jego organizacja skupia ludzi o różnych poglądach politycznych, którzy zawsze stawiali na media publiczne. - Uważaliśmy, że media publiczne, ale niezależne od partii, powinny być wielkim osiągnięciem naszego społeczeństwa. Niestety jest to nasza porażka, bo media te w całej swojej historii stawały się łupem politycznym. Gdy rządziła Platforma Obywatelska, miałem ogromną nadzieję, że politycy odejdą od partyjnego potraktowania mediów. Okazało się, że wygrał partykularyzm. Podobnie stało się po zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości - przekonywał. Zaproponował także, by Jarosław Kaczyński "jeden kanał telewizyjny i jeden radiowy przekształcił rzeczywiście w medium publiczne, czyli odciął od polityki".

- Od kilku lat mamy do czynienia z kryzysem w świecie mediów i obawiam się, że on może być permanentny, wpisany w strukturę naszej kultury politycznej, społecznej, w różnego rodzaju technologie - mówił dr Marek Palczewski, medioznawca. - Gdybym za wyróżnik dobrego dziennikarstwa uznał dziennikarstwo śledcze, to ono swoje najlepsze lata ma już za sobą. Był to czas na początku tego wieku, mniej więcej do 2008-2010 roku, wtedy redakcje się rozwijały, dziennikarzom dużo płacono, czytelnictwo kwitło. Te trendy uległy usłabieniu, już nie mamy tak silnej prasy, tak dobrego jakościowo, etycznego dziennikarstwa. Przyczyny są polityczne, biznesowe, technologiczne, niemal każdy piszący w internecie uważa się za dziennikarza i uznaje, że nie musi korzystać z profesjonalnych źródeł informacji - dodaje. Mówi też o swojej ocenie publicznego radia i telewizji.

Uczestnicy i prowadzący "Debatę Jedynki"

Zachęcamy do wysłuchania nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Jolanta Hajdasz (wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, szefowa Centrum Monitoringu Wolności Prasy), dr Marek Palczewski (medioznawca, członek zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich) i Wojciech Borowik (przewodniczący Stowarzyszenia Wolnego Słowa)

Data emisji: 16.04.2018

Godzina emisji: 17.28

mg/ag