Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 13.09.2016

Robot zasilany laserem. Czy to możliwe?

Młodzi naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego zaskoczyli świat. Stworzyli pierwszego na świecie robota, zasilanego światłem lasera. Ma tylko 1,5 centymetra długości i porusza się jak dżdżownica. O swoim wynalazku w audycji Czas Na Naukę mówili Michał Nawrot i Mikołaj Rogóż.
Robot zasilany laserem. Czy to możliwe?materiały prasowe

Do wykonania robota posłużył elastomer, czyli rodzaj cienkiej folii. - To tworzywo ma taką własność, że pod wpływem ciepła rozszerza się, bądź kurczy, w rezultacie możemy zapewnić, że przy oświetleniu wiązką światła ciało tej dżdżownicy będzie się wyginać w odpowiednim kształcie – tłumaczył Michał Nawrot. Na razie robot porusza się tylko po linii prostej. To jednak nie jedyne jego umiejętności: potrafi również wchodzić pod niewielkie wzniesienia, przeciskać się przez szczeliny czy pchać przed sobą ciężar nawet do sześciu razy masywniejszy niż on sam.

Dużą zaletą mikrorobotów jest zewnętrzne źródło zasilania. Dzięki temu mogą znaleźć w przyszłości zastosowanie np. w medycynie. „Być może będzie pełzał w żyłach pacjentów i będzie zasilany takim światłem, które przechodzi przez ludzką tkankę, ale będzie pochłaniane przez robota, dzięki czemu doprowadzi lekarstwa do konkretnego miejsca w ciele człowieka” – wskazywał Mikołaj Rogóż.

Technologia światłoczułych elastomerów, wykorzystana w wynalazku, powstała we współpracy z Instytutem LENS z Florencji. Wyniki badań polskich naukowców ukazały się na łamach Advanced Optical Materials i są szeroko komentowane na całym świecie.                         

Więcej w całym programie.

Gospodarzem audycji była Dorota Truszczak.

Polskie Radio 24/ip/pj

___________________

Data emisji: 13.09.2016

Godzina emisji: 11.45