Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Piotr Radecki 06.09.2021

Alarm dla drzew

Gdyby zawalił się wybudowany przez człowieka pomnik, byłaby wielka afera, kiedy jednak wali się pomnik przyrody, czyli drzewo, sprawą interesuje niewiele osób. Tymczasem podczas tegorocznych nawałnic w Polsce ucierpiało mnóstwo starych drzew. Z kolei międzynarodowy raport alarmuje, że blisko 1/3 gatunków drzew jest zagrożonych wyginięciem!

niepylak apollo shutterstock 1200.jpg
Niepylak apollo. Zagrożony wyginięciem motyl wraca do Pienińskiego Parku Narodowego

W naszym kraju znikają stare drzewa: ostatnio z powodu nawałnic runął dąb w Sułoszowej, jedno z najsłynniejszych drzew w Polsce. Wcześniej, pod własnym ciężarem zawalił się stary wiąz w Czarnym Dunajcu. Tymczasem opublikowany przed kilkoma dniami w Paryżu raport "Stan drzew na świecie" wskazuje, że 58 497 gatunków może wkrótce zniknąć z naszej planety. Co możemy zrobić?


Posłuchaj
08:09 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_09_06 12-34-10.mp3 Giną drzewa, giną lasy (Trójka do trzeciej)

– Jest kilka sposobów ochrony drzew, z czego najskuteczniejszą ochroną jest „ochrona pomnikowa”. Każdy obywatel może zgłosić bardzo prostym podaniem do urzędu gminy bądź miasta prośbę o ochronę danego drzewa – tłumaczy leśnik Daniel Mróz, autor bloga „Bliżej Lasu”.  Przy czym nie wiek drzewa jest najważniejszy, ale centymetry na wysokości pierśnicy, czyli 130 cm nad ziemią – wyjaśnia. W tym miejscu mierzy się obwód drzewa i już 50 cm. wystarczy, by cisa pospolitego lub jałowca uznać pomnikiem przyrody. Ale dla brzozy jest to już 200 cm.

– Warto interesować się drzewami szczególnie w miastach, gdyż poza rolą estetyczną czy historyczną są niezastąpione w obniżaniu temperatury czy pochłaniania wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i pyłów – dodaje Trójkowy gość.

Zmiany klimatu w Polsce i na świecie są ogromnym zagrożeniem dla drzew i lasów. – Np. dąb w Sułoszowej przewalił się pod wpływem wiatru, ale wcześniej długo padał deszcz, była bardzo rozmokła ziemia i korzenie już po prostu nie utrzymały drzewa – tłumaczy Daniel Mróz. – A zbyt duże bądź zbyt małe opady to jest efekt zmian klimatycznych. A na to drzewa są bardzo wrażliwe – wskazuje.

Zmiany klimatyczne powodują także rozprzestrzenianie się różnych owadów i grzybów, które infekują drzewa i doprowadzają do ich śmierci. Tak było w Polsce w przypadku jesionu wyniosłego czy holenderskiej choroby wiązów, która w całej Europie skutecznie pozbawia nas tych drzew.


***

Tytuł audycjiTrójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Data emisji: 06.09.2021
Godzina emisji: 12.34

pr