Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio Dzieciom
Joanna Osmańska 30.08.2021

"Strefa rodzica”. Jak rozmawiać by być rozumianym?

Niewątpliwie komunikacja jest kluczowym elementem każdej relacji. Czasem jednak trudno jest nam się porozumieć z drugą osobą lub zrozumieć, jakie przesłanie kryje się za daną wiadomością. Wynika to m.in. z niepoprawnego lub nieumiejętnego słuchania lub wypowiadania słów w sposób niejasny. O tym, jak prowadzić dialog, by był on zrozumiały dla każdego opowiedziały w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom współautorki kart Jupitajnia, Agata Waligórska, ekspertka ds. komunikacji oraz Karolina Dymkowska Kleina, psycholożka.

Będąc dzieckiem mówimy wprost, ale też reagujemy emocjonalnie. Przedszkole to jedno z pierwszych miejsc, gdzie najmłodsi uczą się współpracy przy poszanowaniu indywidualności innych. Z czasem jednak, gdy dorastamy chcemy być akceptowani przez drugą osobę, zrobić dobre wrażenie lub boimy się oceny. Próbujemy się także dopasować lub zgadnąć co chce powiedzieć druga osoba. To może prowadzić do wysyłania niejasnych komunikatów lub wyrażania swoich potrzeb w sposób niezrozumiały. Co więcej, mogą wystąpić trudności z rozmową na tematy trudne czy emocjonalne, co w dużym stopniu jest wynikiem środowiska rodzinnego, w którym się wychowaliśmy. Niemniej jednak, praca nad poprawną komunikacją pomaga w wyrażaniu swoich poglądów, a także w odróżnianiu opinii od faktów, które mogą do nas docierać od innych osób.

Prowadzenie poprawnej komunikacji jest niezwykle trudne, gdy jedna ze stron nie słucha. – Jak mówimy o tym, żeby kogoś usłyszeć, to chodzi też trochę o to, żeby kogoś zrozumieć – zaznaczyła Agata Waligórska. Niemniej jednak, dokładne zrozumienie osoby z którą prowadzimy rozmowę jest niemożliwe, jeśli zamiast słuchania od razu analizujemy to, co mówi rozmówca oraz myślimy, jak chcemy odpowiedzieć na dany komunikat. W przypadku rozmowy z dziećmi, często również zastanawiamy się nad gotowym rozwiązaniem problemu, o którym mówią, ponieważ chcemy je chronić. Jednakże im nasza ciekawość i wsłuchiwanie się będzie głębsze, tym więcej się dowiemy. Oprócz tego, w prowadzeniu dialogu może pomóc także zadawanie dodatkowych pytań, aby pogłębić omawiany temat i sprawdzić, czy rozumiemy intencję drugiej osoby. Korzystne jest także wyrażanie wprost swoich potrzeb i uczuć. 

Posłuchaj
60:24 2021_08_30 20_59_58_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 30 sierpnia godz. 21:00

Aby ułatwić porozumiewanie się, możemy sięgnąć po karty komunikacyjne Jupitajnia. Zawierają one pulę pytań i zadań, dzięki którym możemy pogłębić rozmowę, a przez to m.in. lepiej poznać drugą osobę oraz zbudować zaufanie. Ułatwiają one także funkcjonowanie w późniejszej relacji. W zależności od ich przeznaczenia, istnieje kilka wersji kart, dla przyjaciół, par oraz rodziców i rodziny. Na każdej z nich znajdują się trzy pytania, z czego dwa pierwsze możemy zadać osobom, których nie znamy, a ostatnie rozmówcom z którymi np. pracowaliśmy lub mamy bliższe relacje. 

Posłuchaj
58:35 2021_08_30 22_00_50_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 30 sierpnia godz. 22:00

Z racji tego, że dzieci komunikują się w inny sposób niż dorośli, czasami nie rozumieją naszych pytań. Zdarza się również, że rodzice nie są pewni, jak rozmawiać na dany temat i budować samodzielność dziecka w taki sposób, by umiało samodzielnie rozwiązywać codziennie problemy. Również i w tej sytuacji korzystne może okazać się skorzystanie z kart trudnych sytuacji, które pomagają pokazać dzieciom, jak radzić sobie z wyzwaniami.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Data emisji: 30.08.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych