Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 08.12.2021

40. rocznica ogłoszenia stanu wojennego. Kolejna edycja kampanii IPN "Zapal Światło Wolności"

Kolejna edycja kampanii społecznej IPN "Zapal Światło Wolności", jak zawsze nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata.
  • Kolejna edycja kampanii społecznej IPN "Zapal Światło Wolności"
  • W roku 1981, niezgodnie z konstytucją wprowadzono na terenie całego kraju stan wojenny
  • Faktyczne przyczyny stanu wojennego 
  • O książce "Podróż na Wschód" autorstwa Adama Hlebowicza
  • Wybrane wydarzenia organizowane przez IPN oraz propozycje z portalu PrzystanekHistoria.pl

Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił m.in. papież Jan Paweł II. Nasza kampania również w tym roku uzyskała Patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Start kampanii został zaplanowany na 7 grudnia.

W Teatrze Polskim w Warszawie 13 grudnia po godz. 20.15 rozpocznie się niezwykły koncert, zorganizowany przez IPN. Będzie to muzyczna opowieść o jednym z najbardziej mrocznych okresów w historii PRL. Znakomici polscy artyści, tacy jak Justyna Steczkowska, Kasia Moś czy Janusz Radek, zabiorą widzów w podróż do przeszłości sprzed 40 lat, kiedy władze komunistyczne postanowiły całkowicie zniszczyć wspaniały ruch społeczny, jakim była Solidarność. 


Posłuchaj
24:37 Jedynka/Przystanek historia 8.12.mp3 40. rocznica ogłoszenia stanu wojennego (Przystanek historia/Jedynka)

 

Ogłoszenie stanu wojennego 

13 grudnia to dla Polaków data szczególna. Tego dnia, w roku 1981, niezgodnie z konstytucją wprowadzono na terenie całego kraju stan wojenny. W czasie jego trwania internowano ponad 10 tys. działaczy związanych z Solidarnością. Zginęło około 40 osób, w tym dziewięciu górników z kopalni "Wujek". Już w nocy z 12 na 13 grudnia oddziały ZOMO w całej Polsce rozpoczęły aresztowania opozycjonistów. O wprowadzeniu stanu wojennego poinformował generał Wojciech Jaruzelski, podczas przemówienia w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej.

Groźba interwencji społecznej i załamanie gospodarcze 


Wprowadzenie stanu wojennego gen. Wojciech Jaruzelski nazywał "mniejszym złem" podkreślając groźbę interwencji sowieckiej, pogarszającą się sytuację ekonomiczną, brak podstawowych produktów i złą sytuację energetyczną. Prof. Andrzej Paczkowski, autor książki pt. "Wojna polsko-jaruzelska" stwierdził, że nie jest w stanie nadążyć za kolejnymi wersjami odpowiedzi generała na pytanie o przyczyny stanu wojennego. 

- Wersje różnią się w detalach, ale to są zazwyczaj dwie linie, z jednej strony groźba interwencji sowieckiej, z drugiej groźba załamania gospodarczego - mówi w Programie 1 Polskiego dr Tomasz Kozłowski z Biura Badań Historycznych IPN. - Pierwsza z nich moim zdaniem w latach 1980-1981 nie zaistniała. Związek Radziecki już od 1979 roku był uwikłany w militarną interwencję w Afganistanie, a więc tutaj był problem otwarcia drugiego frontu. Po Afganistanie Związek Radziecki spotkał się nie tylko z bardzo dużym potępieniem ze strony społeczności międzynarodowej, ale także z realnymi sankcjami prowadzonymi m.in. przez USA i część państw Europy Zachodniej - opowiada ekspert. 

Problemy ekonomiczne były przyczyną? 

Definicja stanu wojennego określa, że wprowadza się go w przypadku zewnętrznego zagrożenia państwa, spowodowanego m.in. działaniami terrorystycznymi, zbrojnej napaści na terytorium RP lub gdy z umowy międzynarodowej wynika zobowiązanie do wspólnej obrony przeciwko agresji. Czy problemy ekonomiczne uzasadniały wprowadzenie stanu wojennego? - Tutaj sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ jesienią 1981 roku Kreml zapowiedział, że jeżeli w Polsce nie zostanie wprowadzony stan wojenny, to dostawy ropy naftowej zostaną ograniczone o 50 proc., a dostawy gazu o 30 proc. - podkreśla rozmówca Doroty Truszczak. - Dla Polski te dostawy ze Wschodu wówczas były kluczowe i tak jest do dzisiaj, że to istotny element gospodarki energetycznej - tłumaczy. 

 Wojna z narodem 

Już pierwszej nocy stanu wojennego internowano niemal 3 tys. osób, głównie działaczy Solidarności i innych niezależnych organizacji. Działacze nie mogli się wówczas porozumieć z władzami komunistycznymi. - Są to kwestie polityczne konfliktu na linii władza - Solidarność i chęć gen. Jaruzelskiego do utrzymania niepodzielnej władzy - wyjaśnia gość Jedynki. - Władze nie były w stanie porozumieć się z Solidarnością, ale można powiedzieć, że sytuacja gospodarcza oraz międzynarodowa nie uzasadniała tego, aby stan wojenny wprowadzać w tamtym momencie - słyszymy. 

W audycji ponadto z dr. Grzegorzem Majchrzakiem zastanowiliśmy się, czy rzeczywiście groziła nam wówczas sowiecka interwencja.

Poza tym w audycji:

- Książka: "Podróż na Wschód", autor: Adam Hlebowicz

To zbiór artykułów poświęconych głównie problematyce kresowej, rozważaniom nad znaczeniem pojęcia „Kresy” i przywracaniem pamięci o nich oraz ilustrowany przykładami opis zagłady polskich elit i strat kultury materialnej na Wschodzie. Trzon książki stanowią reportaże o ludziach i miejscach - od ziem utraconych przez Karelię, Bajkał po Kazachstan.

- Było, będzie, czyli wybrane wydarzenia organizowane przez IPN oraz propozycje z portalu PrzystanekHistoria.pl. 

Zobacz też:

Audycja powstaje przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i portalem IPN PrzystanekHistoria.pl.

***

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr Tomasz Kozłowski, dr Grzegorz Majchrzak (Biuro Badań Historycznych IPN)

Data emisji: 8.12.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans