Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 03.04.2023

Karol Wojtyła. W jaki sposób papież został filozofem?

Karol Wojtyła był człowiekiem wielu talentów i zainteresowań. Znamy go przede wszystkim jako wielkiego przywódcę religijnego, ale także dramaturga, poetę i aktora. Był też filozofem. - Miał dobre przygotowanie literackie, natomiast jeśli chodzi o jego dzieła filozoficzne i teologiczne, to jest to trudny styl i są to teksty bardzo zaawansowane - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ks. prof. Grzegorz Hołub, filozof z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
Posłuchaj
  • Karol Wojtyła. W jaki sposób papież został filozofem? (Jedynka/Eureka)
  • Karol Wojtyła oprócz tego, że był gorliwym kapłanem i wrażliwym artystą, był także niezwykle wszechstronnym uczonym.
  • Przez 24 lata pracował na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie kierował Katedrą Etyki.
  • Był nie tylko doktorem habilitowanym - w 1976 roku Senat KUL nadał mu tytuł profesora honorowego.

Jak to się stało, że Karol Wojtyła został filozofem? - Wydaje mi się, że początków należy szukać w jego głębokiej wrażliwości humanistycznej i w tym, że właściwie od czasów gimnazjum, do którego uczęszczał w Wadowicach, miał szczególną predylekcję do przedmiotów humanistycznych, literatury, poezji, teatru - wyjaśnia ks. prof. Grzegorz Hołub.

- Ściśle problematyka filozoficzna jakby w jego przestrzeni zainteresowań pojawiła się dopiero w czasie II wojny światowej, kiedy wstąpił w 1942 roku do podziemnego seminarium duchownego w Krakowie. W pewnym sensie został tam postawiony przed koniecznością samodzielnego studium problematyki filozoficznej - dodaje gość Jedynki.

Swoje zainteresowanie filozofią Karol Wojtyła rozpoczął od studium tomizmu i neotomizmu, czyli kontynuacji filozoficznego namysłu św. Tomasza z Akwinu. Później starał się rozszerzać spektrum zainteresowań filozoficznych, szczególnie o wartości w oparciu o fenomenologię niemieckiego uczonego Maksa Schelera.

Posłuchaj
24:38 2023_04_03 19_30_00_PR1_Eureka.mp3 Karol Wojtyła. W jaki sposób papież został filozofem? (Jedynka/Eureka)

"Osoba i czyn"

Najważniejszą publikacją filozoficzną Karola Wojtyły było dzieło "Osoba i czyn". - Trzeba przyznać, że nie był łatwym autorem. Miał dobre przygotowanie literackie, natomiast jeśli idzie o jego dzieła filozoficzne i teologiczne, to jest to trudny styl i to są teksty bardzo zaawansowane. Trzeba je czytać parokrotnie, żeby zrozumieć, jakie jest główne przesłanie. To stanowi problem nawet dla profesjonalistów, nie tylko dla zwykłych ludzi - zauważa ks. prof. Grzegorz Hołub.

- "Osoba i czyn" to poważny traktat, który do dzisiaj rodzi wiele pytań w środowisku ludzi, którzy profesjonalnie badają idee Wojtyły - kontynuuje.

"Miłość i odpowiedzialność"

Z kolei następne dzieło, które stworzył Karol Wojtyła - "Miłość i odpowiedzialność" - stanowi uzasadnienie norm katolickiej etyki seksualnej. Główne myśli zawarte w tej publikacji dotyczą wyjątkowej natury osoby ludzkiej, utylitaryzmu, normy personalistycznej, godności ciała, początku i natury miłości, istoty miłości jako bezwarunkowego wyboru, a także wypaczeń miłości. Ważną kwestią poruszoną przez autora jest natura małżeństwa i miłość w życiu osób konsekrowanych.

- Miał też takie teksty, które były napisane bardziej z myślą o popularnym czytelniku. Na pewno taką łatwiejszą książką do zrozumienia, chociaż cały czas jest to pozycja filozoficzna, była "Miłość i odpowiedzialność" - twierdzi ks. prof. Grzegorz Hołub.

Jan Paweł II - Papież Polak. Zobacz serwis specjalny <<< 

Ponadto w "Eurece":

140 lat temu profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski, jako pierwsi na świecie dokonali skroplenia azotu. Był to zaledwie początek rozwoju metod kriogenicznych, które zaczęto wykorzystywać na skalę przemysłową. Ciekły azot stał się niezwykle użyteczny m.in. w przemyśle jądrowym i rakietowym. Gość: prof. Halina Lichocka z Polskiej Akademii Nauk.

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Eureka 

Prowadził: Jakub Domoradzki

Goście: ks. prof. Grzegorz Hołub (filozof z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II), prof. Halina Lichocka (Polska Akademia Nauk)

Data emisji: 3.04.2023

Godzina emisji: 19.30

DS