Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 26.09.2015

SOSKarpaty. Powiedz "nie", pomóż uratować unikatową puszczę

- Zależy nam, by jak najwięcej osób jeździło w Karpaty wschodnie i mogło oglądać przyrodę nie zniszczoną. Tymczasem drogi leśne szatkują obszar Puszczy Karpackiej, a budowane są tylko po to, by wywozić drewno - wyjaśnia Paweł Średziński z WWF.
Posłuchaj
  • Paweł Średziński o walorach i znaczeniu Puszczy Karpackiej oraz akcji #SOSKarpaty (Sobota z Radiową Jedynką)
Czytaj także

Gość Jedynki podkreśla, że luki w prawie pozwalają w lasach budować drogi szerokości dwóch aut ciężarowych bez oceny oddziaływania na środowisko. Powstają przy tym także przepusty, które powodują osuszenie i erozję gleby, a drogi służą prowadzeniu wycinki drzew. - Te drogi powodują też niekorzystne zmiany w życiu zwierząt, a Puszcza Karpacka to ważna ostoja populacji rysia, niedźwiedzia, żbika (który gdzie indziej nie wystepuje) i wilka - podkreśla rzecznik prasowy polskiego oddziału Światowego Funduszu na rzecz Przyrody.

Argumentem uspokajającym w tym wypadku nie mogą być nowe nasadzenia drzew prowadzone w karpackich lasach. Znaczenie puszczy nadają bowiem cechy lasu naturalnego, czyli takiego, w którym rosną drzewa nie sadzone przez człowieka - drzewa starsze niż 100 lat, które dają schronienie licznym gatunkom zwierząt i porostów. Jak wyjaśnia Paweł Średziński tylko stare drzewa stanowią dość mocne oparcie dla nadbudowywanych co roku gniazd orła przedniego i orlika krzykliwego, a stare jodły niedźwiedzie wykorzystują jako schronienie.

Problem wycinki wystąpił także w Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy Greenpeace rozpoczęli tam wraz z naukowcami patrole leśne w celu oznaczania ostoi naturalnego lasu, w których nie powinna być prowadzona wycinka drzew.  Fot. PAP/Artur Reszko Problem wycinki wystąpił także w Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy Greenpeace rozpoczęli tam wraz z naukowcami patrole leśne w celu oznaczania ostoi naturalnego lasu, w których nie powinna być prowadzona wycinka drzew. Fot. PAP/Artur Reszko

- Puszcza to także martwe drewno, które leży, nikt go nie sprząta, bo daje życie - dzięki niemu rosną kolejne pokolenia drzew. Kolejną rolą jaką pełnią stare lasy jest magazynowanie wody - dodaje Paweł Średziński. Ekolodzy WWF i działacze Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze chcą, by w Puszczy Karpackiej obowiązywały takie same zasady, jak w Białowieskiej.

Jakie i w czym może pomóc utworzenie Turnickiego Parku Narodowego, o co starania trwają od... kilkudziesięciu lat? W jaki sposób puszcza może przeciwdziałać powodzi? Posłuchaj całej rozmowy, a jeszcze więcej informacji można znaleźć na stronie akcji #SOSKarpaty.

 ***

Tytuł audycji: Sobota z Radiową Jedynką

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Paweł Średziński (WWF Polska) 

Data emisji: 26.09.2015

Godzina emisji: 11.20

asz/ag