Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Konto Usunięte Konto Usunięte 09.04.2018

Smoki, bazyliszki, węże i dzielni rycerze

Tematem audycji z cyklu "Kryzys wieku średniego" był średniowieczny obraz smoka i jego rodowód. Obraz różniący się znacznie od dzisiejszej wizji latających i ziejących ogniem potworów, która zadomowiła się w naszej popkulturze.

psałterz z Ultrechtu663.jpg
Średniowieczne pieśni o wiośnie i początku lata

W średniowieczu nie tylko wierzono w istnienie smoków, ale wręcz wiedziano, że one istnieją. Czemu ich nie spotykano? Czy dlatego, że było wówczas tylu smokobójców, iż stały się one gatunkiem wymarłym lub prawie wymarłym?

Smoki bardzo licznie zasiedlały wyobraźnię średniowieczną. Ich miejsce w podaniach różnych narodów leży gdzieś w pobliżu węży, a bywa, że za najbliższe towarzystwo mają bazyliszka. Badacze dowodzą, że wszystkie te stworzenia posiadają swój pierwowzór w monstrum z biblijnej apokalipsy, gdzie smok to zarazem wąż i na dodatek Szatan. W średniowiecznej tradycji, jego przeciwnikiem był rycerz, święta niewiasta lub śmiałek, który chciał posiąść przychylność losu.

Czym smoki różniły się od robaków, czy też robali? Jakie postaci mogły przyjmować i jakimi mocami dysponowały? Jak można było je pokonać? Czym powinien dysponować śmiałek, który zamierzał uśmiercić smoka? Kto był największym ze smokobójców, o których pisali dziejopisarze? Co dawało zgładzenie smoka? I co z tym wszystkim mają wspólnego dinozaury i krokodyle? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 8.04.2018

Godzina emisji: 21.00

mko/bch