Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Bartosz Chmielewski 07.05.2018

Manuskrypt Wojnicza. Średniowieczny rękopis pełen tajemnic

- Wszystko zaczęło się od Polaka, to Michał Wojnicz jest eponimem księgi, która uchodzi za najbardziej tajemniczą; jest wręcz fetyszem dla wszystkich, którzy patrzą na średniowiecze jako ten czas, kiedy powstają różne mroczne, dziwne księgi - mówił Łukasz Kozak, współprowadzący audycję "Kryzys wieku średniego".

Manuskrypt Wojnicza to pergaminowa księga oprawiona w skórę, składająca się pierwotnie ze 136 dwustronnie zapisanych welinowych kart (czyli 272 stron; do dziś przetrwało 120 kart), pokrytych rysunkami, wykresami i niezrozumiałym pismem. Swoją nazwę zawdzięcza odkrywcy Michałowi Wojniczowi, polskiemu antykwariuszowi i kolekcjonerowi, który w 1912 nabył rękopis od jezuitów z willi Mondragone we Frascati.

Do dziś rękopis uchodzi za jeden z najbardziej tajemniczych rękopiśmiennych zabytków średniowiecza, ponieważ jego autor, pismo oraz język do dziś pozostają nieznane.

Gdzie po śmierci Michała Wojnicza trafił odkryty przez niego manuksrypt? Dlaczego pojawia się tak wiele intepretacji rękopisu? W jaki sposób inspiruje on twórców popkultury? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 6.07.2018

Godzina emisji: 21.00

pg/mko