Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paweł Kurek 24.07.2014

Czujesz powołanie? Policja cię potrzebuje!

- Każdego roku przyjmujemy do policji około 5. tysięcy osób - mówi Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendanta Głównego Policji. Ktoś powie "nie liczy się ilość (liczba), tylko jakość". W audycji "4 do 4" pytamy ekspertów, jak Polacy postrzegają stróżów prawa.
Policja nie narzeka na brak kandydatów do służbyPolicja nie narzeka na brak kandydatów do służbyWikipedia/Own work
Posłuchaj
  • Eksperci o wizerunku polskiej policji (4 do 4/ Czwórka)
Czytaj także

Testy z wiedzy i sprawnościowy oraz wywiad psychologiczny - takie są etapy rekrutacji. Każdy potencjalny kandydat na policjanta musi je przejść, by rozpocząć naukę w jednej ze szkół przyuczających do tego niewdzięcznego zawodu.

Niestety pomimo złożoności procesu rekrutacyjnego, zdaniem Andrzeja Mroczka, byłego policjanta i wykładowcy w Collegium Civitas, do służby trafia wiele przypadkowych osób. - Sito przy naborze nie odrzuca tych, którzy się do tego nie nadają - podkreśla w audycji "4 do 4" . Niestety osoby bez powołania szkodzą wizerunkowi policji, bo źle wykonują swoje zadania.

fot.
fot. Polskie Radio/Czwórka

Brak "serca" do pracy to nie jedyny powód, który rzuca sie cieniem na ten zawód. - W USA policja cieszy się szacunkiem. Nie ma do niej takiego dystansu jak w Polsce - mówi Konrad Maj, psycholog z SWPS. W naszym kraju pokutuje stereotyp, że z policjantami się nie rozmawia, bo to kojarzy się z "kapowaniem". W ograniczonym stopniu ufamy też stróżom prawa. Przez to często nie informujemy policji o przestępstwach, których jesteśmy świadkami.

Łaskawa dla policjantów nie jest też szeroko pojęta kultura. Dworowanie sobie z funkcjonariuszy w dowcipach nie poprawia wizerunku służb. Na wyobraźnię działają też takie filmy, jak "Drogówka". - Tam policjanci przeklinają, piją alkohol, dochodzi do gwałtów i zabójstw. To się odbija na wizerunku - oburza się psycholog, który jest przeciwny takim produkcjom. Jego zdaniem zachowania pokazane przez Wojciech Smarzowskiego są skrajnością, a w rzeczywistości nie jest tak źle.

PRZECZYTAJ TEŻ: Letnia gorączka w policji

- Osoby, które stały po drugiej stronie barykady, dziś podchodzą do mnie z szacunkiem, witają się rozmawiają - wspomina w Czwórce były policjant. Zdaniem obu gości polscy policjanci z roku na rok postrzegani są coraz lepiej. - Trzeba walczyć z obiema wersjami: zarówno z tą, że policja jest zła i niekompetentna, jak i z tą, że jest cudowna i wspaniała - podkreśla psycholog.

Jeśli czujesz powołanie i chciałbyś/chciałabyś zostać policjantem/policjantką, wysłuchaj całej audycji. Dowiesz się jak wygląda proces rekrutacji.

(pkur, ac)