Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Rafał Kątny 04.06.2012

Niepełnosprawni na trybunach

- W Polsce ciągle pokutuje podejście, że osoba na wózku, czy to osoba niewidoma nie mają szans na bycie kibicem. Przez nasz projekt staramy się udowodnić, że jest inaczej – mówi w Czwórce koordynatorka projektu "Futbol bez barier".
Konstancja Tanjga i Justyna DżbikKonstancja Tanjga i Justyna Dżbik

Głównym celem projektu jest z jednej strony aktywizacja społeczna kibiców z niepełnosprawnością, z drugiej – wsparcie osób sprawnych, które często czują się zakłopotane w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością. Przełamaniu barier komunikacyjnych ma służyć podręczny poradnik obrazkowy "Savoir-vivre wobec osoby z niepełnosprawnością".

- Zawarliśmy tam najważniejsze rzeczy dotyczące kontaktów z osobami niepełnosprawnymi. Dobrze zacząć od tego, żeby po prostu spytać, czy można pomóc i jeśli tak, to jak. Osoba niepełnosprawna doskonale wie, jakiego rodzaju pomocy potrzebuje - opowiadała Konstancja Tanjga z fundacji Integracja.

Jako zachętę do aktywnego kibicowania, w tym podejmowania podróży bliższych i dalszych, Integracja opracowała plany Warszawy, Wrocławia, Poznania i Gdańska, na których przedstawiono sportowe tło historyczne każdej lokalizacji oraz miejsca przyjazne osobom niepełnosprawnym. – Na tle miast organizatorów pod względem przystosowania lokali dla kibiców niepełnosprawnych najlepiej wypadają Warszawa i Wrocław, ale będziemy pracowali, by i w innych miastach Polski, sytuacja stopniowo uległa poprawie – mówił gość Justyny Dżbik.

Więcej informacji dla kibiców z niepełnosprawnością można znaleźć na www.futbolbezbarier.org oraz www.m.futbolbezbarier.org od 8 czerwca 2012 roku. Aby wysłuchać rozmowy na ten temat kliknij w ikonę dźwięku.

bch