Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 24.10.2013

Pole dance - taniec z czarnym PR

Jednoznacznie erotyczne konotacje powodują, że ten taniec nie budzi dobrych skojarzeń. Ale odkąd pole dance zaczęły uprawiać i gospodynie domowe, i sportsmenki, okazało się, że wymaga on niezwykłej zręczności i ma wiele wspólnego z akrobatyką.
Berenika Nienadowska podczas tańcaBerenika Nienadowska podczas tańcamat. artystki
Posłuchaj
  • "Akrobatka na rurce" - reportaż Magdy Sławińskiej (Czwórka/4 do 4)
Czytaj także

- Z jednej strony to jasne, że nie da się uniknąć pejoratywnych skojarzeń, bo w klubach nocnych też tańczy się na rurze. Natomiast trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że jest jeszcze ta sportowa forma pole dance, która obecna jest w klubach fitness i na zawodach - mówi bohaterka reportażu Magdy Skawińskiej. - Trzeba pamiętać, że historia pole dance nie zaczyna się i nie kończy w lokalach go-go, tylko jest znacznie dłuższa.

Tradycja tego tańca wywodzi się z kultur plemiennych, można ją odnaleźć w ówczesnych rytuałach i festynach na przykład na cześć wiosny, podczas których kobiety tańczyły wokół drewnianych palów. Natomiast współczesny taniec na rurze to połączenie tańca z akrobatyką, przedstawieniem teatralnym i pokazem cyrkowym.

- Jako tancerka i instruktorka pole dance wiem, jakiej sprawności ten sport wymaga. Akrobatykę zaczęłam ćwiczyć w wieku pięciu lat i do dziś mi to zostało. Tyle, że teraz  mówię o sobie "akrobatka na rurce" kończy Berenika Nienadowska.

Reportaż Magdy Skawińskiej "Akrobatka na rurce" powstał w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

kul