Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 09.12.2016

Stwardnienie rozsiane. Jak zachować sprawność?

Stwardnienie rozsiane najczęściej diagnozowane jest wśród ludzi młodych – między 20. a 40. rokiem życia. Nie dziwi więc fakt, że osoby chore chcą jak najdłużej utrzymać sprawność.
Stwardnienie rozsiane może, choć nie musi, oznaczać konieczność poruszania się na wózku inwalidzkimStwardnienie rozsiane może, choć nie musi, oznaczać konieczność poruszania się na wózku inwalidzkimGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Jak zachować sprawność chorując na stwardnienie rozsiane? (Eureka/Jedynka)
Czytaj także

Pierwsze objawy mogą przez pacjenta, ale i lekarza, zostać zbagatelizowane, bo osłabienie, senność, zmęczenie czy brak koncentracji nie są kojarzone z jednym konkretnym schorzeniem.

Mając na uwadze, że stwardnienie rozsiane (SM) jest chorobą nieprzewidywalną, eksperci twierdzą, że potrzebna jest zmiana podejścia do leczenia. Przyszłością jest terapia spersonalizowana, dostosowana do potrzeb pacjenta i aktywności choroby, a nie do administracyjnego podziału programów lekowych obowiązujących od bardzo dawna.

Naukowcy i lekarze twierdzą, że jeśli wiemy, że aktywność choroby jest bardzo duża od początku i SM przebiega agresywnie, powinniśmy rozpocząć leczenie od podania leku bardziej aktywnego, co umożliwia ustabilizowanie stanu neurologicznego i uzyskanie długiego czasu możliwej remisji.

Jaka jest etiologia SM, jakie objawy daje ta choroba, z jakimi ograniczeniami w życiu pacjenta się wiąże oraz ile terapi współczesna medycyna oferuje cierpiącym na stwardnienie rozsiane, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Jerzy Kotowicz  (neurolog z Akademickiego Centrum Medycznego w Warszawie), Tomasz  Połeć (przewodniczący Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego), Milena Trojanowska (pacjentka chorująca na SM)

Data emisji: 8.12.2016

Godzina emisji: 19.11

mg/ab