Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Rodo Rodo 25.08.2018

Co raptularz Słowackiego wnosi nowego do wiedzy egiptologicznej?

Kilka lat temu wielką naukową sensacją było odnalezienie notatnika Juliusza Słowackiego z jego wyprawy na Wschód. Poeta przez 10 miesięcy podróżował po Grecji, Egipcie, Libanie i Ziemi Świętej. Swoje spostrzeżenia, liczne rysunki, a także uwagi i zapiski na gorąco notował w tzw. raptularzu, który od czasów II wojny światowej uznawany był za bezpowrotnie zniszczony. Mówiło się, że spłonął w powstaniu warszawskim.
Piramidy w GiziePiramidy w GizieRicardo Liberato/Flickr/Wikipedia
Posłuchaj
  • Prof. Adam Łukaszewicz o odnalezionym raptularzu Juliusza Słowackiego z okresu wyprawy poety na Wschód (PR, 24.08.2014)
Czytaj także

Kilka lat temu prof. Henryk Głębocki z Uniwersytetu Jagiellońskiego natrafił w moskiewskim archiwum na ten bezcenny rękopis. Teraz, interdyscyplinarny zespół naukowców pod kierunkiem prof. Marii Kalinowskiej przygotowuje wydanie krytyczne tego rękopisu.

Za część egipską odpowiedzialny jest prof. Adam Łukaszewicz – archeolog i papirolog z Uniwersytetu Warszawskiego, który opowiedział w audycji, co notatki Słowackiego wnoszą nowego do naszej wiedzy egiptologicznej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Adam Łukaszewicz (archeolog i papirolog, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 24.08.2017

Godzina emisji: 19.11

abi