Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 06.12.2018

Cichy zabójca - smog

Epidemiolodzy, alergolodzy i kardiolodzy nie mają wątpliwości, że Krakowianie chorują od smogu. Kraków ma jedną z najbardziej zanieczyszczonych stref powietrza, ale - paradoksalnie - ludzie, żyją tu najdłużej z mieszkańców duzych miast. Jak to możliwe?

W statystykach medycznych czytamy: zapalenia spojówek, problemy z górnymi drogami oddechowymi i sercem, niższa waga urodzeniowa dzieci, a także nowotwory oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), to schorzenia, które m.in. rozpoznajemy u krakowian z powodu smogu.

Z danych statystycznych wynika, że na POCHP choruje ponad 22 proc. dorosłych Polaków, a co godzinę w Polsce umiera jedna osoba właśnie z powodu POCHP. Z prognoz medycznych wynika, że zmniejszenie smogu pozwoliłoby na uratowanie co najmniej 30-40% z tej grupy ryzyka.

W Krakowie występuje smog kwaśny z dużą zawartością siarki, ale są w nim też pyły PM 2,5 i PM 10, z których najmniejsze cząstki, przedostają się do pęcherzyków płucnych.

O skutkach zdrowotnych oddychania krakowskim powietrzem prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski - internista i kardiolog, sekretarz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. - W czasie smogu nie uprawiajmy sportu na "świeżym" powietrzu, ale w obiektach takich jak pływalnie lub sale ćwiczeń - radzi lekarz. Zwraca uwagę, że w ogóle nie zważamy na to, co wdychamy w domach, gdzie pali się tytoń, wdycha woń lakierów, farb i wykładzin, a one też szkodzą.

Kardiolodzy potwierdzają, że zanieczyszczenia zawarte w powietrzu mogą nasilać niedotlenienie mięśnia serca, co objawia się bólami w klatce piersiowej i niemiarową pracą serca. Może też pojawić się zawał serca, czy nadciśnienie tętnicze. Smog to również problem medyczny ważny dla  kobiet w ciąży. Wcześniaki z niższą wagę urodzeniową i gorzej rozwiniętymi płucami to skutek ciąży prowadzonej w największym natężeniu smogowym a więc w okresie jesienno-zimowym. Dzieci te znacznie gorzej radzą sobie z infekcjami w okresie dorastania i dojrzewania, co potwierdzają pediatrzy.

Mateusz Łękawa, maratończyk, który pochodzi z Krakowa, gdzie studiował na AW, na co dzień intensywnie trenuje i przygotowuje się do maratonów, a  wziął już udział w 60 zawodach. - Możemy iść na siłownie i wybrać bieżnię mechaniczną lub używać masek przeciw smogowych - radzi sportowiec.

Jerzy Szczepanik-Dzikowsk iwyjaśnia co to są korytarze powietrzne w mieście.

Jak dobrać maskę antysmogową? Jak często wymieniać filtr w takiej masce? W jaki sposób smog szkodzi organizmowi człowieka? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski (internista i kardiolog, sekretarz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego), Mateusz Łękawa (maratończyk), Jerzy Szczepanik-Dzikowski (architekt)

Data emisji: 6.12.2018

Godzina emisji: 19.07

ag