Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jolanta Pawlak 29.04.2022

Kto w UE zapłaci za gaz w rublach? Pietryga wskazuje na zagrożenia: to jest czas próby

- Putin chciałby, by rubel stał się walutą światową, by zastąpił petrodolary - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga z dziennika "Rzeczpospolita". Gościem audycji była też Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska z "Gazety Współczesnej". 
Posłuchaj
  • Kto w UE zapłaci za gaz w rublach? Pietryga mówi o możliwych zagrożeniach takich posunięć ("Debata Dnia")
Czytaj także

Goście PR24 rozmawiali między innymi o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski i Bułgarii przez Rosję. Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret w sprawie handlu gazem z "nieprzyjaznymi krajami". - Zachód może kupować gaz z Rosji, jeśli otworzy konta w rosyjskich bankach - powiedział.

Tomasz Pietryga z dziennika "Rzeczpospolita" zauważył, że bardzo skrajnie w tej sprawie wypowiadają się Niemcy. Nie jest jednak, jak dodał, zwolennikiem tezy o braku europejskiej solidarności, a czas próby jeszcze nadejdzie. Na razie, jak przypomniał publicysta, gaz został odcięty dwóm krajów, ale reszta też może zostać tym "manewrem" dotknięta.

"Liczę na polski scenariusz"

- Pytanie, które z unijnych państw postanowi zakładać konta w euro w rosyjskim banku, bo jeśli tak zrobi, to wpisze się w ten rosyjski scenariusz płacenia w rublach. Więc jest to czas próby, ja liczę na scenariusz polski, nieulegania przywiązania do rubla. Państwa europejskie są skazane na solidarność, bo w strategii Putina jest to, by rubel stał się walutą światową - mówił Tomasz Pietryga.

Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska z "Gazety Współczesnej" podkreśliła, że w kwestii sankcji nakładanych na Rosję za jej agresję na Ukrainie, nie ma jednoznacznej solidarności wśród krajów Unii Europejskiej. Nie ma jej także w kwestii opłaty za rosyjski gaz, bo gdyby była, to w opinii publicystki, europejscy przywódcy już wcześniej powinni byli posłuchać Polski, która wielokrotnie powtarzała, że Rosja "zagra" szantażem energetycznym na szeroką skalę.

"Wojna przewietrzy strukturę unijną"

- Polacy mówili, że budowa Nord Stream I i Nord Stream II będzie dzieliła unijne kraje i uzależniała ich gospodarki od Rosji, głównie od surowców takich jak właśnie gaz, wystarczy popatrzeć na Węgry, które bez rosyjskiego gazu stanęłyby. Paradoksalnie może jednak wojna na Ukrainie przewietrzy tę niezbyt ładnie pachnącą strukturę unijną - podkreśliła Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska.

Czytaj także:

​W Unii Europejskiej trwa spór w sprawie płatności w rublach za gaz. Komisja Europejska wyjaśniała, że samo założenie nowego konta w euro czy dolarach w Gazprombanku nie łamie sankcji, bo Rosjanie sami przewalutowują wpłacone środki na ruble. Inne stanowisko prezentuje Polska, która uważa, że płatności za rosyjski gaz powinny odbywać się na dotychczasowych zasadach.

Posłuchaj
53:53 _PR24_AAC 2022_04_29-18-05-32.mp3 Kto w UE zapłaci za gaz w rublach? Pietryga mówi o możliwych zagrożeniach takich posunięć ("Debata Dnia")

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita") i Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska ("Gazeta Współczesna")

Data emisji: 29.04.2022

Godzina: 18:05