Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 27.02.2017

Powstanie Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności. Jak będzie działać?

Od przyszłego roku ma zacząć funkcjonować nowa instytucje, na razie robocza nazwana Państwową Inspekcją Bezpieczeństwa Żywności.
Posłuchaj
  • O nowej Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności mówiła w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki: wiceminister rolnictwa Ewa Lech (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Nowa inspekcja powstanie z myślą o skonsolidowanym nadzorze nad produkcją żywności, mówi w radiowej Jedynce wiceminister rolnictwa Ewa Lech.

- Będzie łączyć kilka instytucji: Inspekcję Weterynaryjną, część kompetencji Inspekcji Sanitarnej, Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa i Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz część Inspekcji Handlowej – wylicza ekspertka. – Wszystko po to, żeby zmniejszyć ilość kontroli w podmiotach nadzorowanych, żeby były przeprowadzane sprawniej i aby uprościć finansowanie – dodaje.

Zwolnień nie będzie?

Ustawa nie zakłada zwalniania pracowników ze wspomnianych instytucji, zapewnia Ewa Lech.

- Ustawa zakłada, że każdy pracownik ma prawo być zatrudniony w nowej inspekcji – zaznacza rozmówczyni Jedynki.

Delegowanie pracowników

Po powstaniu nowej instytucji delegowanie pracowników w inne miejsce ma być ułatwione, zauważa wiceminister rolnictwa.

- W nowej inspekcji będzie spionizowanie i delegowanie osób z jednej części Polski do drugiej nie będzie problemem – zapewnia gość radiowej Jedynki.

W ramach jednego województwa delegowanie np. lekarzy weterynarii odbywało się bez problemu, ale pomiędzy województwami stawało się już problematyczne.

Aleksandra Tycner, awi