Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Marek Grabski 12.05.2019

Mateusz Morawiecki i Beata Szydło ruszają PiS-busami w trasę po Polsce

Politycy Prawa i Sprawiedliwości rozpoczęli kampanijną podróż po Polsce PiS-busami. Liderzy autobusami będą docierali na spotkania wyborcze w małych i średnich miejscowościach.

Wicepremier Beata Szydło - kandydująca do Europarlamentu z Małopolski i województwa świętokrzyskiego - spotkała się w niedzielę z wyborcami w Krakowie, odwiedziła także Nowy Targ i Zakopane.

"Chcemy mieć prawo do kierowania się naszymi wartościami"

- My Polacy, chcemy mieć prawo do kierowania się naszymi wartościami, w których byliśmy wychowani, które z pokolenia na pokolenie budowały tożsamość Polski, były ważne dla kolejnych pokoleń i dzięki którym Polska przetrwała – mówiła podczas spotkania wyborczego w Zakopanem wicepremier.

Beata Szydło zwróciła uwagę, że eurowybory będą miały wpływ na to "czy te wartości wywodzące się z tradycji chrześcijańskiej Europy, które budowały właśnie siłę Europy, zostaną zupełnie odrzucone, czy też będziemy mieli prawo do tego, żeby nadal tymi wartościami w naszym życiu się kierować".

Kandydatka do europarlamentu przekonywała, że każdy obywatel Unii Europejskiej powinien mieć prawo do tego, by wychowywać swoje dzieci w wartościach, które są dla niego ważne, "żeby miał prawo do swoich poglądów, nie musiał się ukrywać i się ich wypierać, nie musiał się ich wstydzić, by była wolność słowa, by była wolność wyznawania przekonań religijnych". - To są dyskusje, które dziś zaczynają się coraz mocniej pojawić – mówiła Beata Szydło.

"Chcemy być jak najbliżej Polaków"

Po zakończeniu niedzielnej konwencji regionalnej w Szczecinie premier Morawiecki udał się do Łodzi, gdzie zaplanowane było spotkanie wyborcze. Jak informowali sztabowcy Prawa i Sprawiedliwości stamtąd premier wyruszy PiS-busem do Ozorkowa, a następnie do Sieradza, gdzie odbędą się kolejne spotkania z wyborcami.

- My chcemy być rzeczywiście blisko, jak najbliżej Polaków i czerpać z nich wiedzę. Jesteśmy też przekonani, że to, co do tej pory udało się zrobić, to pobudzenie dumy, zbudowanie godności wielu ludzi, uśmiech dziecka, to duma rodziców, więcej środków na różne potrzeby codziennego użytku, to więcej poczucia godności u wielu ludzi, u emerytów, rencistów, pracowników. Niższe podatki, które jesienią wdrażamy, to trochę więcej, parę złotych w portfelu wszystkich pracujących ludzi - powiedział Morawiecki w Łodzi.

Jak podkreślił "chcemy, żeby nasz program był możliwie jak najbardziej powszechny i wskazujemy wszystkim naszym rodakom, że jesteśmy w przededniu bardzo ważnych wyborów, które określą drogę Polski w Unii Europejskiej i w naszej ojczyźnie, niezależnie od UE".

- Dlatego te wszystkie nasze działania, rozmowy. Tutaj ruszamy z centrum Polski, żeby z Polakami jak najwięcej rozmawiać - zaznaczył przed wyruszeniem PiS-busa. Powtórzył, że "te wybory, to nie są zwykłe wybory, to jest też wybór drogi dla Polski". - Polska ma być państwem solidarnym, silnym, szczęśliwym i do takiego wyboru zachęcamy - mówił szef rządu.

"Obroń swoje prawa"

W sobotę za pośrednictwem Twittera szef kampanii PiS w eurowyborach, europoseł Tomasz Poręba informował, że "na ostatniej prostej kampanii" PiS rusza z akcją "Obroń swoje prawa. 26 maja głosuj na Prawo i Sprawiedliwość".

Apelowi o głosownie na PiS towarzyszy wezwanie do obrony praw do: polskiej waluty; do decydowania o wychowaniu dzieci; do programów Rodzina 500+, 300+, 13 emerytura i niższego wieku emerytalnego; do bezpieczeństwa; do kupowania towarów tej samej jakości co w innych krajach UE; do szacunku i poszanowania wyznawanych wartości oraz wezwanie do powiedzenia "nie" dla euro, dla seksualizacji dzieci i adopcji dzieci przez pary homoseksualne i powiedzenia "stop" nielegalnej imigracji.

W ramach kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego PiS co tydzień organizuje konwencje regionalne w innym okręgu. Akcję zainaugurowano na początku marca w Jasionce pod Rzeszowem. Wówczas zaprezentowano Europejską Deklarację Programową, pod którą podpisali się wszyscy liderzy list partii w poszczególnych okręgach.

Deklaracja zawiera 12 punktów: działania na rzecz powrotu UE do wartości, zabieganie o interesy polskich rolników, obronę prawa rodziców do wychowania dzieci, obronę równego traktowania polskich firm, wynegocjowanie korzystnego dla Polski unijnego budżetu. Znalazły się w niej też punkty dotyczące bezpiecznych granic Europy, niezależności energetycznej Europy, tej samej jakości produktów w całej Europie czy Europy równych szans.

W deklaracji zapisano też sprawiedliwą politykę klimatyczną Europy, zrównoważony rozwój jako podstawy silnej UE czy STOP nielegalnej imigracji.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów.

mg