Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 09.04.2019

Alergie rodzą się z postępu cywilizacyjnego

Rośnie odsetek osób cierpiących z powodu alergii. Czy to możliwe, że za następnych kilkanaście lat już co drugi Europejczyk będzie alergikiem?

Mamy mniej alergenów, ale więcej silnie działających substancji. Naszemu systemowi odpornościowemu brakuje właściwej stymulacji prof. Bolesław Samoliński

- Choć alergie zależą od naszych genotypów, to musimy pamiętać, że ten genotyp kształtowany jest przez środowisko, które zostało bardzo zmienione przez cywilizację - wyjaśnia prof. Bolesław Samoliński. - Nasz sposób dostosowania się do środowiska znacznie różni się od tego prezentowanego przez naszych przodków i zaczyna przybierać patologiczną formę - dodaje.

Nagle uczulenie na pyłki roślin, kurz domowy, sierść zwierząt czy jad owadów, stały się bardzo uciążliwe, a w niektórych przypadkach mogą nawet zagrażać życiu. Na zachorowanie szczególnie narażone są dzieci, ale alergia pojawić się może w dowolnym momencie naszego życia.

Skuteczna w leczeniu alergii jest immunoterapia alergenowa, która leczy przyczynę i jednocześnie zapobiega rozwojowi powikłań. Polska pod względem dostępności do tego typu leczenia znajduje się w ogonie Europy, głównie z powodu braku refundacji.

W walce z alergiami niezwykle ważna jest profilaktyka ze strony służby zdrowia, jak i ogromna troska, żeby dalej środowiska nie zatruwać Weronika Michalak

Czy musimy nauczyć się żyć z alergiami i przygotować się, że choroba ta dopadnie prawie każdego z nas? Jak nowe technologie pomagają walczyć z alergią? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Goście: prof. Bolesław Samoliński (lekarz alergolog, WUM i Polskie Towarzystwo Alergologiczne), Weronika Michalak (Heal Polska)

Data emisji: 9.04.2019 

Godzina emisji: 16.09

kul/ac