Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Ewa Dryhusz 12.01.2012

Na strefę euro nie można patrzeć z perspektywy kryzysu

- Duńczycy są sceptyczni jeżeli chodzi o walutę euro, ale nie o sama Unię Europejską. Chcemy być częścią jednego rynku, wspólnej polityki handlowej czy dotyczącej rolnictwa - mówi prof. Peter Nedergaard, analityk Centrum Polityki Europejskiej.
Na strefę euro nie można patrzeć z perspektywy kryzysuGlow Images/East News

Dania rozpoczęła prezydencję w Unii Europejskiej. Podstawowe wyzwania dla Wspólnoty to kryzys finansowy i kryzys zadłużenia. Co ciekawe Dania nie jest w strefie euro i nie przewiduje przystąpienia do Unii Walutowej. Duńczycy za istotny element prezydencji uznali wprowadzenie tzw. "sześciopaku", który wzmocni nadzór nad finansami państw strefy euro, a na niepokornych nałoży poważne kary. Peter Nedergaard, analityk Centrum Polityki Europejskiej, ocenia, że pakt fiskalny rozwiąże część problemów, ale jego wprowadzenie oznacza, że państwa ze strefy euro stworzą rodzaj federacji i będą to już Stany Zjednoczone Europy nie tylko ze wspólnym rynkiem wewnętrznym, wspólną polityką handlową, ale też taką samą polityką gospodarczą.

W ocenie Jacka Saryusza-Wolskiego, europosła PO, Polska wejdzie do strefy euro, bo obliguje nas do tego traktat akcesyjny, natomiast kwestią otwartą jest termin. - Kiedy spełnimy kryteria i kiedy sama strefa euro będzie gotowa nas przyjąć. Nie ma żadnej analogii ani z Danią ani z Wielką Brytanią, bo tylko te dwa kraje mają tzw. klauzulę "opt-out", zawarowały w traktacie akcesyjnym prawo niewchodzenia do strefy euro – tłumaczy poseł PE.

Dr Kazimierz Wóycicki (Centrum Stosunków Międzynarodowych, Ośrodek Studiów Wschodnich UW) podkreśla, że jesteśmy zainteresowani w jak najdalej posuniętej spójności Unii, co dałoby Polsce także korzyści gospodarcze. - W naszym interesie narodowym jest to, żeby Unia była jak najsilniejszym organizmem, to daje nam możliwość udziału w globalnym świecie - zaznacza dr Wóycicki. Gość Kuby Strzyczkowskiego przekonuje, że Duńczycy reprezentują pewnego rodzaju egoizm bogatego kraju, nie wchodząc do strefy euro, ale nie można patrzeć na to z perspektywy obecnego kryzysu. - Należy spojrzeć z perspektywy tej dekady, czy nawet dwóch, dopiero wtedy będziemy mogli zobaczyć właściwe proporcje – tłumaczy gość Trójki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Magazyn Europejski, 12 stycznia 2012" z udziałem słuchaczy i gości: Marcina Pośpiecha (korespondenta z Kopenhagi), Pawła Kowala (europosła PJN), Pawła Świebody (prezesa demosEUROPA) i Łukasza Walewskiego, który przygotował przegląd prasy europejskiej.

(ed)