Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Barański 05.07.2019

Teresa Wargocka (PiS): opozycja ws. sporu o Westerplatte prezentuje postawę antypolską

- Cały konflikt o Westerplatte ma służyć temu, żeby Polska nie budowała swojej siły, nie prowadziła polityki historycznej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Teresa Wargocka (PiS). Sejm przyjął w czwartek specustawę ws. Westerplatte. 

Uchwalona przez Sejm specustawa ws. Westerplatte zakłada usprawnienie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Aby tak się stało, Skarb Państwa przejmie tereny na Westerplatte, których właścicielem jest obecnie miasto Gdańsk. Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce w tym miejscu zbudować oddział Muzeum II Wojny Światowej. Na półwyspie miałyby powstać muzeum plenerowe oraz zrekonstruowane obiekty zniszczone w czasie wojny, m.in. stacja zawiadowcy i magazyn amunicji.

Zapisy ustawy wywołały ostry sprzeciw władz Gdańska i posłów opozycji. Prawu i Sprawiedliwości zarzucono, że chce "zawłaszczyć" Westerplatte i narzucić swoją wersję historii. Sprawę skomentował m.in. poseł PO Marek Rząsa. "Westerplatte powtórnie „upadło”. W obu przypadkach zajęcia dokonali barbarzyńcy" – napisał polityk. Jego wpis wywołał oburzenie wielu użytkowników Twittera.

O znaczeniu Westerplatte dla polskiej historii i budowania narodowej tożsamości mówiła w Polskim Radiu 24 posłanka PiS Teresa Wargocka. Stwierdziła, że opozycja ws. sporu o Westerplatte prezentuje postawę antypolską. - Są w naszym kraju politycy, którzy nie są zainteresowani tym, żeby (...) naszych bohaterskich żołnierzy honorować, mówić o ich bohaterstwie na forum międzynarodowym i w ten sposób budować siłę Polski - powiedziała posłanka PiS. Przypomniała, że powinniśmy pamiętać, czym była chwała polskiego oręża. Zgodziła się też z wicepremierem Piotrem Glińskim, który wielokrotnie podkreślał, m.in. na antenie Polskiego Radia 24, że teren Westerplatte jest zaniedbany i " w niektórych fragmentach wyglądało jak wysypisko śmieci".

Teresa Wargocka dowodziła w Polskim Radiu 24, że "w politycznym interesie PO leży, żeby Polska zapomniała o swojej tożsamości". - Platforma Obywatelska hołduje w swojej polityce koncepcji społeczeństwa otwartego. Dlatego między innymi wycofywała się z nauczania historii w szkołach. PO służy pewnej ideologii - powiedziała Teresa Wargocka. - Cały konflikt o Westerplatte ma służyć temu, żeby Polska nie budowała swojej siły, nie prowadziła polityki historycznej. Chodzi o to, żebyśmy byli takimi mieszkańcami między Odrą a Bugiem, i nic więcej - dodała.

Czytaj także:

piotr gliński 1200.jpg
Piotr Gliński: Westerplatte jest własnością całego polskiego narodu

Jarosław Selin: samorząd gdański nie radzi sobie z zagospodarowaniem terenu

Poselski projekt ustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku" wpłynął do Sejmu w maju. W drugiej połowie czerwca zajęła się nim Komisja Infrastruktury wprowadzając do niego poprawki m.in. redakcyjne, doprecyzowujące, legislacyjne i językowe. W środę na posiedzeniu Sejmu odbyło się drugie czytanie projektu. Według jego autorów, posłów PiS, ustawa ma usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Posłowie PiS chcą m.in., by Westerplatte - lepiej niż dotychczas - ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy w 1939 r. stawili opór w tym miejscu po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Ich zdaniem, teren ten nie jest należycie wykorzystany dla polskiej pamięci. W uzasadnieniu do projektu napisano, że "ochrona oraz właściwe zagospodarowanie Pola Bitwy na Westerplatte ma na celu zachowanie unikatowych wartości historycznych, przestrzennych, materialnych i niematerialnych, symbolizujących bohaterstwo oraz ofiarę poniesioną przez polskiego żołnierza".

To zawłaszczanie Westerplatte na organizację własnej uroczystości - ocenili w czwartek w Sejmie posłowie klubu PO-KO, którzy krytykowali ustawę o budowie Muzeum Westerplatte. W odpowiedzi wiceszef MKiDN Jarosław Sellin stwierdził, że samorząd gdański nie radzi sobie z zagospodarowaniem terenu. Za ustawą głosowało 262 posłów, przeciw było 164, od głosu wstrzymał się jeden. Wcześniej posłowie odrzucili wniosek o odrzucenie ustawy oraz cztery poprawki dotyczące m.in. zmiany jej tytułu.

Więcej w nagraniu.

Audycję prowadził Michał Rachoń.

Polskie Radio 24/tb/IAR/PAP

------------------------------------

Data emisji: 05.07.2019

Godzina emisji: 07.36