Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Kamil Starczyk 30.07.2019

Marek Gróbarczyk o projekcie zwiększenia retencji

Minister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk powiedział, że występuje problem z retencją wody w Polsce, a jego rozwiązanie może zająć wiele lat. Pierwszym krokiem w zwalczeniu problemu ma być Program Rozwoju Retencji, który ma zapobiegać skutkom powodzi i suszy. Jak podkreślił minister w Polskim Radiu 24 - tegoroczna susza pokazuje skalę problemu z zachwianą gospodarką wodną.

- Po prostu nie mamy zasobów wody, tylko 6,5 procent wody, która przepływa przez Polskę jest zatrzymywana, program który za chwilę trafi na Radę Ministrów zakłada podniesienie ilości zatrzymywanej wody do 15 procent - mówił Marek Gróbarczyk.

- Jednak 15 procent to jest cały czas za mało, w związku z tym ten program musi trwać, myślę, że przez 100 lat, może kolejne pokolenia to nadrobią, naszym celem jest doprowadzenie przynajmniej do 30 procent retencjonowania wody - dodał minister.

Budżet programu Rozwoju Retencji to ponad 14 mld złotych, zakłada on wykorzystanie przyszłej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej. Program ma być realizowany w latach 2020-2027.

100 milionów ton przeładunków

Na polskim wybrzeżu obsłużono w zeszłym roku ponad 100 milionów ton przeładunków. Wyniki napędza przede wszystkim Gdańsk. Do wielkiej trójki wchodzą jeszcze Gdynia i Szczecin-Świnoujście. Ruch w portach ma jeszcze przyspieszyć, bo w ciągu najbliższej dekady rząd chce dosypać 25 mln zł na inwestycje.

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwrócił uwagę na to, że najlepszą i najbardziej dochodową linią na świecie jest dzisiaj połączenie Świnoujście-Ystad, czyli Polska - kraje skandynawskie.

- Koniunktura jest bardzo dobra - wskazał minister. - Sztuczne tworzenie kryzysów i ograniczanie naszych możliwości, jak robiła to Platforma Obywatelska, to największa krzywda, jaką można zrobić Polsce - dodał.

tvp mierzeja wiślana free screen przekop 1200.jpg
Marek Gróbarczyk: Rosja interweniowała w UE, by nie było przekopu mierzei

"Przekop Mierzei Wiślanej nie jest groźny dla środowiska"

Marek Gróbarczyk zauważył również, że Polska staje się dzisiaj centrum logistycznym w kontekście idei Międzymorza. To idea polityczna wysuwana przez Józefa Piłsudskiego przed I WŚ, zakładająca utworzenie federacji państw Europy Środkowej i Wschodniej.

Minister tłumaczył, że przekop Mierzei Wiślanej to nowatorska inwestycja, która w innych państwach UE, m.in. w Holandi, jest czymś zupełnie normalnym. - Zdecydowanie nie szkodzi ani środowisku, ani gospodarczo - mówił.

- Mierzeja Wiślana jest priorytetową inwestycją pod kątem naszego bezpieczeństwa. Wschodnia flanka NATO jest w 100% kontrolowana przez stronę rosyjską - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadząca: Dorota Kania

Gość: Marek Gróbarczyk (minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej)

Data emisji: 30.07.2019

Godzina emisji: 7:36

kstar