Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 04.02.2020

"Kwadratura kultury" Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty

Pierwszy tom serii "20 lat XX wieku" wydanej przez Narodowe Centrum Kultury to tuzin zbeletryzowanych opowieści o 12 dziełach sztuki i obiektach rękodzieła czy sztuki stosowanej, powstałych w Polsce w latach 1923 – 1939. O tym, jak zainteresować młodych ludzi sztuką, historią, przeszłością naszego kraju mówiła w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Nowakowska-Sito, historyk sztuki z Muzeum Historii Polski, specjalistka od sztuki międzywojnia, autorka publikacji.  

Większość muzeów i galerii prowadzi zajęcia edukacyjne dla młodych i najmłodszych – jednak nie zawsze po jednorazowej (a nawet kilkakrotnie powtarzanej) wizycie na wystawie w pamięci młodych gości cokolwiek zostaje, nie mówiąc o świadomości kontekstu.

Czasami najlepiej sprawdza się "metoda łączona": zwiedzanie wystaw plus tradycyjna forma – lektury. I to tak napisane, by młodych wciągnąć, osobiście zaangażować.

Nowa wydawnicza seria "20 lat XX wieku" opowiada o sztuce nie w podziale na kierunki lub gatunki, lecz przez mini-powieści osnute wokół jednego przedmiotu. W ten sposób młody czytelnik "ogarnie" najpopularniejsze i najbardziej charakterystyczne dla międzywojnia formy. Będzie to zarazem okazja wczucia się w klimat tamtych czasów.

Pierwsze dwadzieścia lat od odzyskania przez Polskę niepodległości było okresem niezwykle dynamicznym, o fundamentalnym znaczeniu dla kształtowania państwowości, a także konstytuowania wspólnoty narodowej. Ważną rolę w tym procesie odegrała kultura i sztuka. W tym krótkim okresie wielu polskim twórcom udało się zaznaczyć swoje miejsce wśród różnorodnych, często przeciwstawnych nurtów i koncepcji sztuki, a polska kultura ponownie zaistniała w świadomości europejskiej i światowej.

Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: dr Katarzyna Nowakowska-Sito

Data emisji: 04.02.2020

Godzina emisji: 23.35

PR24/ka/mat.promocyjne