Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 16.10.2018

40. rocznica wyboru Jana Pawła II. "Wybór, który wstrząsnął światem"

- Wybór kard. Karola Wojtyły wstrząsnął Polską i światem. Oczy wszystkich ponownie zwróciły się za żelazną kurtynę – mówiła na antenie Polskiego Radia 24 dr Ewa Czaczkowska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. O wyborze Polaka na papieża mówił również Tomasz Rowiński z Christianitas.
Posłuchaj
  • 16.10.18 Dr Ewa Czaczkowska o wyborze kard. Karola Wojtyły na papieża
  • 16.10.18 Tomasz Rowiński o wyborze kard. Karola Wojtyły na papieża
Czytaj także

Równo 40 lat temu, 16 października 1978 roku, kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem. O godzinie 18.18 znad Kaplicy Sykstyńskiej na placu św. Piotra w Rzymie uniósł się biały dym. Był to znak, że kardynałowie zgromadzeni na konklawe wskazali następcę św. Piotra. Był nim Polak, metropolita krakowski Karol Wojtyła.

- Świętość emanowała od papieża Polaka. Dla większości z nas Jan Paweł II jest ciągle żywy i pozostaje autorytetem moralnym niezależnie od sporów, które przeżywamy - zauważyła dr Ewa Czaczkowska.

Publicystka uważa, że "Karol Wojtyła pozostawił w nas trwały ślad w wielu aspektach". - Papież apelował o wyobraźnię miłosierdzia, podnosił także sprawy związane z ochroną życia - przypomniała. Dodała również, że "Jan Paweł II wprowadził nowy styl do Kościoła". - Był symbolem otwarcia, był otwarty na każdego człowieka - komentowała.

- Papież po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1989 r. patrzył dalej i przewidywał, że procesy, które toczą się na świecie dotrą również do nas. On już w 1991 r. mówił "uważajcie i dobrze wykorzystajcie tę wolność. Budujcie demokrację na fundamencie chrześcijańskim". Jan Paweł II był naszym przewodnikiem w budowaniu wolności, a także punktem odniesienia. Wszystkie siły  społeczne i polityczne miały za autorytet głowę Kościoła. Był z nami w najtrudniejszych momentach i dzisiaj takiego wzoru nam brakuje - zauważyła dr Ewa Czaczkowska.

264. papież w historii Kościoła, przyjął imię Jan Paweł II. Jego pontyfikat trwał blisko 27 lat, był pierwszym od ponad 450. lat papieżem nie pochodzącym z Włoch, a także najmłodszym od półtora wieku - miał 58 lat. Nowy biskup Rzymu, pochodzący zza tak zwanej żelaznej kurtyny, wzbudził niespotykane zainteresowanie mediów i polityków na całym świecie oraz życzliwość zwykłych ludzi. Już w pierwszym przemówieniu zaraz po wyborze, zwrócił się do wiernych nie po łacinie, jak to było dotychczas zwyczajem papieskim, lecz po włosku, mówiąc prostym i zrozumiałym językiem.

- Prawdopodobnie kard. Karol Wojtyła został wybrany trochę za sprawą tzw. sojuszu reńskiego, czyli grupy postępowych kardynałów. Uważali oni, że Sobór Watykański nie został dokończony - uważa Tomasz Rowiński. Jego zdaniem powody wyboru Polaka na papieża były wewnątrzkościelne, a nie polityczne.  

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Po niespełna sześcioletnim procesie beatyfikacyjnym, jednym z najkrótszych w historii, został beatyfikowany 1 maja 2011 roku. Trzy lata później, 27 kwietnia 2014 roku - w Niedzielę Miłosierdzia Bożego - odbyła się kanonizacja papieża Polaka. W 2005 roku Sejm Rzeczypospolitej ustanowił 16 października Dniem Papieża Jana Pawła II.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiali Ryszard Gromadzki i Krzysztof Grzybowski

Polskie Radio 24/jp

--------------------------

Data emisji: 16.10.2018

Godzina emisji: 10.35 i 14.36