Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Barański 03.07.2020

"O tej chorobie wciąż wiemy bardzo mało". Prof. Religa o koronawirusie

- Na świętowanie zwycięstwa nad koronawirusem jest zdecydowanie zbyt wcześnie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Religa, (Instytut Karolinska w Sztokholmie, Warszawski Uniwersytet Medyczny). - Są kraje w Ameryce Północnej i Południowej, gdzie liczba zachorowań wzrasta - dodał.

Po raz pierwszy od wybuchu pandemii łączna liczba potwierdzonych zakażeń w Ameryce Łacińskiej była większa niż ta w Europie i przekroczyła 2,7 mln. Chociaż do tej pory to w Europie na COVIDd-19 zmarło najwięcej chorych, pandemia na tym kontynencie nadal spowalnia, a jej największym ogniskiem pozostają dziś obie Ameryki.

pap covid19 1200.jpg
Koronawirus na świecie. 511 tysięcy ofiar śmiertelnych zakażenia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prowadzi badania kliniczne nad lekami, które mogą być skuteczne w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19, wstępne wyniki będą znane w ciągu dwóch tygodni - poinformował w piątek dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Liczba potwierdzonych zakażeń w Ameryce Łacińskiej przekroczyła 2,7 mln

Szef WHO przekazał, że w badaniach klinicznych bierze udział niemal 5,5 tys. pacjentów w 39 państwach świata. W ramach programu sprawdzana jest skuteczność w leczeniu COVID-19 m.in. remdesiviru, leków przeciwretrowirusowych stosowanych w terapii zakażeń wirusem HIV, a także hydroksychlorochiny, która okazała się wprawdzie nieskuteczna w terapii COVID-19, ale potrzeba badań, by sprawdzić, czy może działać jako lek zapobiegawczy.


Posłuchaj
12:52 RELIGA.mp3 3.07.2020 prof. Piotr Religa: Większość osób, ok. 80 proc. ludzi, którzy zetknie się z wirusem SARS-CoV-2, przejdzie chorobę COVID-19 bezobjawowo. (Temat Dnia / Gość PR24)

 

Obecny podczas konferencji prasowej dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan powiedział, że nierozsądne jest przewidywanie, kiedy szczepionka przeciw COVID-19 będzie gotowa do masowej dystrybucji.

"Większość ludzi raczej nie choruje powtórnie na koronawirusa"

Prof. Piotr Religa, gość audycji "Temat Dnia" w PR24 mówił, że wciąż bardzo mało wiemy o koronawirusie, a na świętowanie zwycięstwa nad tą chorobą jest zdecydowanie zbyt wcześnie.

- Na świecie koronawirusa przechorowało 10 mln ludzi. W wielu krajach dzięki technikom izolacji społeczeństwa liczba przypadków zachorowań znacznie się zmniejszyła i spowolniła. Są jednak kraje w Ameryce Północnej i Południowej, gdzie liczba zachorowań wzrasta - powiedział prof. Piotr Religa.

koronawirus 1200 pap.jpg
"Ujawnia się to, co się chce ujawnić". Dr Grzesiowski o pracach nad szczepionką przeciw COVID-19

Gośc PR24 przypomniał, że choroba COVID-19 pojawiła się trochę wcześniej niż pół roku temu i cały czas jest badana.

- Większość osób, ok. 80 proc. ludzi, którzy zetknie się z wirusem SARS-CoV-2, przejdzie chorobę COVID-19 bezobjawowo. Tylko 5 procent ludzi potrzebuje pomocy medycznej - przypomniał uczony i podkreślił, że ciągle wielką niewiadomą jest sprawa nabycia odporności na powtórne zachorowanie. - Większość ludzi raczej nie choruje powtórnie na koronawirusa - powiedział prof. Piotr Religa, który przyznał, że wciąż trudno jednoznacznie powiedzieć, "dlaczego jedni chorują łagodnie, a inni chorują ciężko".

***

COVID-19 to choroba wywołana przez koronawirus z Wuhanu (2019-CoV). Wcześniej choroba nie miała nazwy i posługiwano się określeniami typu "choroba wywołana przez koronawirus" lub "zachorowanie z powodu zakażenia koronawirusem z Wuhanu". Nazwa COVID-19 została ogłoszona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obowiązuje oficjalnie.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: prof. Piotr Religa, Instytut Karolinska w Sztokholmie, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Data emisji: 3.07.2020 

Godzina emisji: 20:06

PR24/PAP/IAR