Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Halina Ostas 02.02.2023

"Zbrodnie jako element prowadzenia wojny". Amerykański historyk o barbarzyńskich działaniach Rosjan

Rosjanie stosują zbrodnie jako element prowadzenia wojny - stwierdził na konferencji zorganizowanej w Berlinie przez Instytut Pileckiego amerykański historyk i politolog, Mark Kramer. Naukowiec wskazał między innymi na doświadczenia wojen w Afganistanie i na Kaukazie. 

Berlińska konferencja poświęcona jest potrzebie i możliwościom prawnym powołania międzynarodowego trybunału, który osądzi rosyjskie zbrodnie popełnione w Ukrainie.

"Jak za czasów sowieckich"

Łamanie przez Rosję międzynarodowych konwencji, dotyczących prowadzenia wojen, wynika między innymi z jej sowieckiej przeszłości - zauważył socjolog Mateusz Fałkowski.

- W czasach sowieckich Rosja pomijała wszelkie konwencje, to znaczy podpisywała je, ale się do nich nie stosowała - powiedział polski socjolog. - Można więc mówić, że obecna taktyka czy sposób prowadzenia wojny przez Rosję ma zakorzenienie w sowieckiej przeszłości - podkreślił Mateusz Fałkowski.

Niezależni analitycy wojskowi od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę zwracają uwagę, że żołnierze Władimira Putina próbują wymusić na władzach w Kijowie rozpoczęcie rokowań pokojowych, stosując terror wśród ludności cywilnej. W ocenie analityków, zabójstwa, gwałty i rozboje są dokonywane za zgodą moskiewskiego reżimu, a kremlowscy propagandyści nawołują do brutalności wobec Ukraińców i grożą przemocą innym sąsiadom Rosji, w tym Polakom.

Świadomość barbarzyństwa

Niemcy i zachodnie społeczeństwa muszą znać wszystkie oblicza rosyjskiej agresji na Ukrainę. Mówią o tym pracownicy berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego. Z inicjatywy polskiej instytucji w stolicy Niemiec zorganizowano międzynarodową konferencję poświęconą dokumentowaniu i osądzeniu rosyjskich zbrodni.

Do udziału w konferencji zaproszono prawników, historyków, publicystów i polityków. Patryk Szostak z działu komunikacji oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie zwraca uwagę, że jest wiele zagadnień prawnych, które wymagają pilnej międzynarodowej dyskusji.

- Czy prawo międzynarodowe w obecnym kształcie posiada odpowiednie instrumenty, żeby sobie poradzić z tą wojną i czy po wojnie Rosja będzie miała swoją Norymbergę? - podaje przykłady rzecznik Instytutu Pileckiego. Podczas konferencji zostaną także zaprezentowane dowody rosyjskich zbrodni, czyli zeznania świadków, zdjęcia i filmy z miejsc, w których Rosjanie dopuścili się przestępstw przeciwko ludzkości i pokojowi.

IAR/ho