Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 16.12.2021

Współczesność i historia Warszawy, czyli wizje urbanistów i architektów o odbudowanej stolicy

"Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952" to książka laureata tegorocznej Nagrody Klio w kategorii Varsaviana Krzysztofa Mordyńskiego.

Tegoroczną nagrodę Porozumienia Wydawców Książki Historycznej i Fundacji Historia i Kultura przyznano Krzysztofowi Mordyńskiemu za przedstawienie idei, koncepcji i wahań architektów oraz urbanistów, kreślących plany powojennej Warszawy.

W książce "Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952" jej autor  chciał się skupić na koncepcjach kształtowania nowej Warszawy, a nie samym procesie odbudowy stolicy po II wojnie światowej. - Chciałem pokazać ambicje projektantów, ponieważ to bardzo ściśle łączy współczesność Warszawy i historię – mówi laureat nagrody Klio.

W Biurze Odbudowy Stolicy zebrali się architekci, którzy reprezentowali różne pomysły i stanowiska, ale potrafili ze sobą współpracować. Wizję powojennej Warszawy ramię w ramię tworzyli m.in. Jan Zachwatowicz,  Józef Sigalin, Zygmunt Skibniewski czy Szymon Syrkus.

- Ich pomysł na Warszawę był taki, żeby ją przede wszystkim zreformować – mówi Krzysztof Mordyński w rozmowie z Ewą Plisiecką.