Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 22.08.2023

"Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów". Wystawa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie

Ekspozycja przez Pałacem Prezydenckim poświęcona jest rodzinie, która poniosła śmierć za ukrywanie Żydów w czasie wojny. Uroczysta beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się 10 września w Markowej.

W uroczystościach planuje wziąć udział ponad 25 tysięcy wiernych. Wiktoria, Józef i ich siedmioro dzieci, w tym jedno nienarodzone, zostali zamordowana przez Niemców w marcu 1944 roku. Rodzina przez ponad półtora roku ukrywała ośmioro żydowskich sąsiadów. Historię rodziny Ulmów mogą poznać tysiące osób zwiedzających Trakt Królewski w Warszawie. Przed Pałacem Prezydenckim otwarto wystawę poświęconą zamordowanej za ukrywanie Żydów rodzinie, nazywanej „Samarytanami z Markowej". Ekspozycję "Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów" przygotowali historycy Instytutu Pamięci Narodowej.

Osią wystawy są fotografie wykonane przez Józefa Ulmę. Przedstawiają głównie życie jego licznej rodziny. Wystawa nawiązuje również do innej - wynalazczej - pasji Józefa Ulmy. Jako pierwszy w Markowej wprowadził w swoim domu elektryczność, podłączając żarówkę do małego, ręcznie zbudowanego wiatraka. Dlatego też ekspozycja jest podświetlana dzięki panelom fotowoltaicznym.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych dodaje, że ekspozycja przedstawia również kontekst historyczny - niemieckie represje na Polakach za udzielanie pomocy Żydom. Grażyna Ignaczak-Bandych przypomniała, że od lipca między Przemyślem a Berlinem kursuje pociąg, którego lokomotywę oklejono wizerunkiem rodziny Ulmów. Są też liczne projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne, w tym pomysł stworzenia niezwykłego portretu beatyfikacyjnego złożonego z tysięcy zdjęć rodzinnych.

24 marca 1944 r. najpierw Niemcy zastrzelili ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę, w tym Wiktorię, która była w zaawansowanej ciąży, a także sześcioro dzieci - Stasia, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. Najstarsze z nich miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.

Msza beatyfikacyjna rodziny Ulmów odbędzie się 10 września na stadionie w Markowej. Wraz z kardynałem Marcello Semeraro koncelebrować ją będzie blisko 700 księży i ponad 60 biskupów z Polski i zagranicy w obecności polskich władz. Zaproszenia skierowano także do prezydentów i premierów państw europejskich oraz do episkopatów państw sąsiadujących z Polską. Beatyfikacja całej rodziny oraz dziecka nienarodzonego będzie pierwszym takim wydarzeniem w historii Kościoła.

IAR/ep