Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek 26.10.2023

"Ważny był tylko numer" - komiks o historii nazistowskiego obozu dla polskich dzieci

Specjalnie na 80. rocznicę utworzenia przez Niemców na terenie Litzmannstadt Getto obozu dla polskich dzieci, zamówiona została powieść graficzna, której twórcami są Maciej Cholewiński i Łukasz Godlewski.

Komiks ukazuje dzieciństwo Kazimierza Gabrysiaka, które przypadało na czasy II wojny światowej. Jako nastoletnie dziecko został osadzony w obozie Kinder KL Litzmannstadt. Bohater komiksu stara się za wszelką cenę przeżyć, będąc świadkiem kolejnych, coraz to gorszych zbrodni popełnianych na dzieciach. W obozie spędza kilka lat. Udaje mu się przeżyć i doczekać ucieczki Niemców z obozu spowodowanej zbliżaniem się frontu. 

Historia opowiadana jest z dwóch perspektyw. Pierwszej - pięknych, radosnych wspomnień z okresu przed wojną, kiedy bohater miał normalne dzieciństwo i poznawał właściwe znaczenie takich pojęć jak szkoła, praca, relacje z dorosłymi, relacje między ludźmi różnych narodowości żyjących obok siebie. Drugą część opowiadają ponure plansze czarno-białe pokazujące obozową codzienność, całkowicie zaprzeczającą normalności. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Publikacja została dofinansowana z budżetu Miasta Łodzi.

„Ważny był tylko numer” jest pierwszym tytułem między stowarzyszeniowej serii wydawniczej „Pamięć Getta”.

Katarzyną Tośtąpomysłodawczynią i redaktorką albumu, rozmawiał Przemysław Pawełek.