Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 13.05.2022

Choroby wykluczające – kto nie może być kierowcą?

Bycie kierowcą wiąże się z przywilejami, ale i obowiązkami. Jednym z nich jest konieczność zapewnienia bezpieczeństwa innym użytkownikom ruchu. Pewne choroby powodują, że jest to niemożliwe. Co sprawia, że nie możesz prowadzić auta? Na co uważać? Jak rozpoznać sygnały tego, że jesteś chory?

To, że potrafisz zmieniać biegi, wiesz jak działa kierownica i wydaje Ci się, że znasz przepisy - to nie wszystko! Prowadząc samochód, codziennie mijasz dziesiątki/ setki innych kierowców. Nie możesz stwarzać dla nich zagrożenia. Stajesz się nim jednak w momencie, gdy Twoje ciało nie zachowuje się tak, jakbyś chciał, lub nie możesz go kontrolować.

Dla bezpieczeństwa wszystkich, musisz być całkowicie zdrowy i sprawny. Jakie dolegliwości i choroby uniemożliwiają prowadzenie samochodów? 

00:56 Wymagania zdrowotne dla kierowców (Wysokie Obroty/PRK) Wymagania zdrowotne dla kierowców (Wysokie Obroty/PRK)

W trakcie każdej z kontroli przeprowadzanych przez Policję, funkcjonariusz może podjąć decyzję o skierowaniu nas na badania. Oczywiście muszą istnieć ku temu powody.

00:59 Skierowanie na badanie lekarskie (Wysokie Obroty/PRK) Skierowanie na badanie lekarskie (Wysokie Obroty/PRK)

Wzrok

Pierwszą myślą, która przychodzi do głowy gdy mówimy o chorobach ograniczających możliwość prowadzenia auta – choroby oczu. Wzrok to zmysł, który jak żaden inny jest niezbędny dla bezpiecznego podróżowania.

01:02 Wzrok - niezbędny zmysł na drodze (Wysokie Obroty/PRK) Wzrok - niezbędny zmysł na drodze (Wysokie Obroty/PRK)

O ile standardowy kierowca poruszający się osobówką po ulicach miast może mieć wady wzroku (oczywiście nie te dyskwalifikujące), o tyle kierowca zawodowy powinien mieć wzrok doskonały – zarówno w zakresie ostrości jak i rozpoznawania barw. 

Układ oddechowy i krwionośny

Oprócz wzroku, istotna jest kondycja układów: oddechowego i krwionośnego.

00:55 Układ oddechowy i układ krwionośny (Wysokie Obroty/PRK) Układ oddechowy i układ krwionośny (Wysokie Obroty/PRK)

Kierowca w przypadku nagłego niedotlenienia mózgu stwarza zagrożenie na drodze nie tylko dla siebie, ale i wielu innych kierowców i pieszych, którzy aktualnie znajdują się w jego pobliżu. Jeżeli kierowca ma np. arytmię serca lub wie, że ma cukrzycę i nic z tym nie robi – nie powinien siadać za kierownicę.

Narkolepsja

Kolejnym schorzeniem, które uniemożliwia bezpieczne prowadzenie auta jest narkolepsja – choroba polegająca na tym, że (najkrócej mówiąc) nagle zasypiamy. Nie trzeba chyba wyjaśniać, dlaczego jest to zagrożenie.

01:03 Narkolepsja (Wysokie Obroty/PRK) Narkolepsja (Wysokie Obroty/PRK)

Niebezpieczna jest także sama sytuacja niewyspania się – osoby, które np. mają problemy ze snem i odsypiają w nieregularnych godzinach muszą zdać sobie sprawę, że mogą być zagrożeniem dla wielu osób.

Padaczka

Źródło:YT

Podobnie niebezpieczną sytuacją jest możliwość wystąpienia napadów padaczkowych u kierowcy. Jeżeli tych nie było przez przynajmniej od roku, to taka osoba może prowadzić samochód. Ta choroba jedynie ogranicza, a nie uniemożliwia otrzymanie prawa jazdy.

01:00 Padaczka (Wysokie Obroty/PRK) Padaczka (Wysokie Obroty/PRK)

 
Narkoman i alkoholik

Oczywistym jest fakt, że do kierowania pojazdami nie może być dopuszczona osoba, która nadużywa alkoholu lub narkotyków. Nie mówimy tu o sytuacji, w której ktoś wypił zbyt dużo i próbuje wsiąść za kierownicę samochodu. Mówimy o kierowcach, którzy są chorzy (zdiagnozowani, lub nie) na chorobę alkoholową.

01:05 Alkohol i narkotyki (Wysokie Obroty/PRK) Alkohol i narkotyki (Wysokie Obroty/PRK)

Osoby, które zażywają substancje psychoaktywne oraz nadużywają alkoholu muszą być wyeliminowane ze środowiska kierowców. Za substancje psychoaktywne należy uznać różnego rodzaju narkotyki, dopalacze oraz niektóre leki.

Choroby kręgosłupa

Sprawnego poruszania się autem nie wspierają problemy z kręgosłupem. Jeżeli ktoś ma np. sztywność kręgosłupa, uniemożliwia mu to wiarygodną ocenę bezpieczeństwa na drodze - kierowca nie może obrócić głowy, aby sprawdzić co się dzieje z boku. Takie osoby nie powinny wsiadać za kierownicę.

00:43 Sztywność kręgosłupa (Wysokie Obroty/PRK) Sztywność kręgosłupa (Wysokie Obroty/PRK)

Cukrzyca

Kolejnym problemem jest nieustabiliozowana cukrzyca. Choroba powoduje duże wahania cukru, co może spowodować nagłą senność u kierowcy oraz utratę przytomności. Cukrzyca sama w sobie nie jest przeciwskazaniem do do prowadzenia pojazdu, jednak należy mieć świadomość, że każdy spadek cukru może spowodować sytuację kryzysową na drodze.

Posłuchaj
00:49 Cukrzyca (Wysokie Obroty/PRK) Cukrzyca (Wysokie Obroty/PRK)

Bezpieczeństwo na drodze jest sprawą podstawową i najważniejszą. Niektóre choroby i przypadłości eliminują możliwość prowadzenia pojazdu na drogach publicznych.

Osoby, które posiadają pewne dysfunkcje uniemożliwiające otrzymanie prawa jazdy, nie powinny być smutne lub złe. Przepisy oraz zdrowy rozsądek pozwalają na uniknięcie sytuacji, w której przez swoją chorobę i ograniczenia zrobimy komuś krzywdę, której nie da się odwrócić.

To najgorsze z możliwych uczuć. 


Autor: R. Kilen

Goście:

  • dr n. med. Andrzej Fugiel – specjalista chorób wewnętrznych
  • komisarz Robert Opas – Biuro Ruchu Drogowego KGP