Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Maja Bobrowska 19.04.2011

W Policku dzięki PROW podtrzymują lokalną tradycję

Państwo Bokiej odnowili starą gospodę, a w planach mają organizację tradycyjnych wesel jamneńskich i rekonstrukcję dawnej wsi
Obraz Teodora Axentowicza KołomyjkaObraz Teodora Axentowicza "Kołomyjka"

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju na rzecz Obszarów Wiejskich i współfinansowany z budżetu krajowego, obejmuje 22 działania, między innymi - „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. Jego celem jest przede wszystkim popularyzacja zatrudnienia poza rolnictwem oraz tworzenie pozarolniczych źródeł dochodu na terenach wiejskich. Jak istotna jest to kwestia dla mieszkańców współczesnej polskiej wsi wyjaśnia Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

- W większości krajów istnieje dysparytet dochodów ludności rolniczej i utrzymującej się z innych działów gospodarki. Dodatkowo fakt, że do obrobienia co raz większych powierzchni potrzebny jest co raz mniejszy nakład pracy powoduje, że zarówno rolnicy jak i działacze gospodarczy szukają innych możliwości zwiększenia dochodów ludzi utrzymujących się z rolnictwa. W tym kierunku idzie działanie „ Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, które ma pomóc zatrzymać jak najwięcej ludzi na wsi i jednocześnie szukać dla nich dodatkowych źródeł zarobkowania.

Jednym z dodatkowym źródłem może być turystyka – zwłaszcza turystyka wiejska. Jesienna wyprawa na grzyby koszalińskiego aktora Jerzego Bokieja, w 1989 roku, zaowocowała kupnem starego dworu we wsi Policko, w województwie Zachodniopomorskim. Dzisiaj w dworze wypoczywają agroturyści i, jak podkreśla starosta koszaliński Roman Szewczyk, odbywają się tam liczne imprezy kulturalne.

- Wieczory teatralne, spotkania przy muzyce - ostatnio występował pan, który grał na zabytkowym instrumencie. Dzieje się tam naprawdę wiele ciekawych rzeczy.

Państwo Barbara i Jerzy Bokiej opuścili Koszalin, a agroturystyka stała się dla nich źródłem dochodu.

- Zaczynaliśmy do drobnych rzeczy, od przyjmowania gości indywidualnych, harcerzy, organizacji plenerów. W tej chwili żyjemy z dużych imprez - głównie z wesel, spotkań integracyjnych, biesiadnych, pikników, konferencji.

Miłość do pięknej pomorskiej architektury, jak również plany związane z rozwojem firmy zakładające zwiększenie liczby wakacyjnych i weekendowych turystów odwiedzających Policko przyniosły decyzję o przeniesieniu z miejscowości Mścice do Policka starej szachulcowej chałupy. Na to były jednak potrzebne ogromne pieniądze, ponad trzysta tysięcy złotych – mówi Jerzy Bokiej.

- Ta chałupa wymaga ogromnych nakładów. Każdy kto zetknął się z zabytkiem wie, że pietyzm z jakim trzeba go odrestaurować wymaga niemałych nakładów finansowych. Z działania „Zróżnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” otrzymaliśmy na ten cel worek pieniędzy.

Worek, czyli aż 100 tysięcy złotych. A chałupa już dzisiaj budzi zainteresowanie.

- To był Gasthof (gospoda), który był własnością młynarza. Rolnicy przywozili do młyna zboże i czekając na przemielenie pili piwo, coś tam zjedli. Słupy, rygle są jeszcze w bardzo dobrym stanie, do wymiany jest belka podwalinowa. Zachowały się stare drzwi, stara klamka, stary zamek. Chcielibyśmy, aby tutaj nieustannie odtwarzana była historia – takie permanentne zdarzenie etnograficzne – śmieje się Jerzy Bokiej.

A planów związanych z tym miejscem jest bardzo wiele. - Mąż chce w tej chałupie robić tak zwane Wesela jamneńskie, mówi Barbara Bokiej. Goście, którzy przyjechali na wypoczynek do Kołobrzegu, czy innych okolicznych ośrodków wczasowych mogliby uczestniczyć w takim tradycyjnym weselu. Byłaby panna młoda i pan młody, może mieszkańcy wsi zaangażowaliby się w przedstawienie, przywdziali tradycyjne stroje jamneńskie. Serwowano by tradycyjne, dawne jadło. No i oczywiście udział w takim weselu byłby odpłatny.

Ale to nie koniec pomysłów państwa Bokiej. W planach jest jeszcze rekonstrukcja całej pomorskiej wsi na powierzchni 12 hektarów. Przedsięwzięcia, zarówno te realizowane dzisiaj jak również te, dopiero planowane nie tylko pozwolą rozwinąć skrzydła właścicielom gospodarstwa agroturystycznego, ale także umożliwią znalezienie pracy mieszkańcom okolicznych wsi.

Przygotowała Hanna Uszyńska.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: www.minrol.gov.pl oraz Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich: www.ksow.pl