Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Zuzanna Chowaniec 14.03.2021

Wyspa Wielkanocna, czyli "Pępek Świata" na Oceanie Spokojnym

Wyspa Wielkanocna to miejsce, do którego można uciec, gdy chce się odpocząć od miejskiego zgiełku. Co nas spotka w tej niezwykle barwnej krainie? 

– Wyspa Wielkanocna zawdzięcza swą nazwę temu, że została odkryta właśnie w Niedzielę Zmartwychwstania. Sławy miejscu przysporzył pewien uparty Norweg, który dopłynął na wsypę tratwą – opowiadała w audycji "Podróże ze smakiem" Anna Kwiatkowska.

Posłuchaj
36:10 2021_03_14 13_21_08_PR3_Podróże_ze_smakiem.mp3 Odwiedziny na Wyspie Wielkanocnej (Podróże ze smakiem/Trójka)

 

Lizbona Shutterstock 1200.jpg
Z jakich smaków słynie Portugalia? Wystarczy użyć przypraw dostępnych w domowej kuchni

Pępek świata

– Wielu nazywa to miejsce "Pępkiem Świata". Wszystko za sprawą położenia geograficznego. Wyspa znajduje się na środku Oceanu Spokojnego. Od wybrzeży Ameryki Południowej dzielą ją ponad cztery tysiące kilometrów. Jej nazwa w języku rapanui oznacza "wielką ziemię" lub "wielką skałę". Wyspa zawdzięcza swoje istnienie czterem wulkanom. Ich stożki po dziś dzień tworzą jej niezwykły krajobraz – mówił Jacek Stasiński, dziennikarz i podróżnik.

Mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej podczas tradycyjnego festiwalu Mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej podczas tradycyjnego festiwalu / Shutterstock

Niezwykły festiwal

– W lutym wyspa ożywa w niezwykły sposób. Odbywa się na niej festiwal, który można zakwalifikować do wydarzeń niezwykłych i niepowtarzalnych. Co ważne, nie ma on charakteru komercyjnego. Na próżno więc szukać na nim turystów z całego świata. Festiwal to prawdziwe święto mieszkańców wyspy, którzy w ciągu dwóch tygodni kultywują swoje tradycje. Ważnym punktem obchodów są zawody, a w zasadzie swoisty triatlon. Pierwszą z konkurencji jest pływanie w jeziorze jednego z kraterów na trzcinowych łodziach. Drugą – bieg wokół wody z owocami bananowca na ramionach. Ostatnia dyscyplina, polega na przepłynięciu jeziora przy pomocy małej deseczki. Wszyscy uczestnicy zawodów mają pomalowane ciała i występują w przepaskach. Na ich twarzach pojawiają się charakterystyczne wizerunki, które mają sprawić, że będą wyglądać groźniej. Inną, równie niesamowitą konkurencją są zawody saneczkarskie. Uczestnicy konkursu wybierają się na strome zbocze wulkanu, z którego zjeżdżają na ślizgaczu zbudowanym z dwóch pni bananowca. Osiągają przy tym prędkość 60-80 km/h. Konkurs wygrywa ten, któremu uda się dalej dojechać – relacjonował gość "Podróży ze smakiem". 

Tajemnica Posągów z Wyspy Wielkanocnej / Kosmiczne Opowieści


***

Tytuł audycji: Podróże ze smakiem
Prowadzi: Anna Kwiatkowska 
Goście: Jacek Stasiński (podróżnik, przewodnik, pilot wycieczek), Waldemar Sulisz (dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku)
Data emisji: 14.03.2021
Godzina emisji: 13.21

zch/mk