Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Krzysztof Rzyman 14.10.2011

System emerytalny do korekty

Podniesienie wieku emerytalnego, zniesienie przywilejów i zachęcanie do indywidualnego oszczędzania - to zdaniem ekspertów zmiany, które powinien wprowadzić rząd.
System emerytalny do korektyfot. SXC

W ba­da­niu "Glo­bal Pen­sion In­dex" firma doradcza Mercer po raz pierw­szy oce­niła pol­ski system eme­ry­tal­ny. Zajęliśmy ósme miejsce na 16. badanych krajów. Autorzy zestawienia zwracają uwagę, że na świe­cie nie ma do­sko­na­łe­go sys­te­mu eme­ry­tal­ne­go. Konieczne jest jednak wprowadzenie gruntownych zmian.

Krajem, który zajął pierwsze miejsce w badaniu jest Holandia. – Przede wszystkim jest tam silnie promowane dodatkowe oszczędzanie. Pracownicze programy emerytalne, ale też indywidualne oszczędzanie są na bardzo wysokim poziomie. Tam oszczędza większość społeczeństwa – tłumaczyła na antenie Programu 1 Polskiego Radia Katarzyna Ostrowska z "Rzeczpospolitej". Główną zachęta do odkładania dodatkowych pieniędzy na starość są ulgi podatkowe.

Jak mówi Maciej Rapkiewicz, ekspert z Instytutu Sobieskiego, w Polsce konieczna jest podwyżka wieku emerytalnego. – Niektóre kraje wydłużyły wiek emerytalny do 67. roku życia. W kontekście starzejącego się społeczeństwa może się okazać, że to nie wystarczy. Trzeba również zlikwidować niektóre przywileje branżowe, np. służb mundurowych, nauczycieli, górników – wylicza.

– Mówiąc o wadach systemu emerytalnego musimy też pamiętać, że mamy KRUS. Wypłacane tam świadczenia są bardzo niskie, a jednocześnie konieczne są duże dopłaty z budżetu państwa. To jest kolejnych kilkanaście miliardów złotych w skali roku – zaznacza ekspert.

Rozmawiała Halina Lichocka.