Polskie Radio

PIT: Ulga rodzinna i za internet? Radzimy jak je odliczyć

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 21:30
Rozliczać, czy nie rozliczać oto jest pytanie. Jak co roku stajemy przed tym podatkowym dylematem. Hanna Olczyk z Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola tłumaczyła w radiowej Jedynce, kto może skorzystać z ulgi rodzinnej oraz na jakiej zasadzie można odliczyć wydatki na internet.
Audio
  • Hanna Olczyk naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola o rozliczeniu PIT (Cztery pory roku/Jedynka)
PIT: Ulga rodzinna i za internet? Radzimy jak je odliczyć
Foto: Glow Images/East News

Rozliczenia podatkowe co roku spędzają nam sen z powiek. Co gdzie wpisać, czy będzie zwrot podatku, czy dopłata? A już najgorsze są te ulgi. Chętnie byśmy sobie ulżyli, tylko jak?

Zacznijmy od rozliczenia się z dziećmi, pod warunkiem, że je mamy i się nimi opiekujemy. - Z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać wszyscy rodzice, opiekunowie oraz rodziny zastępcze - tłumaczyła naczelnik urzędu na Woli Hanna Olczyk. Jeśli nasza pociecha osiągnęła pełnoletniość, to ulgę możemy odliczyć tylko, jeśli jest uczniem lub studentem. Taka ulga przysługuje do ukończenia 25 roku życia. Ta zasada nie obowiązuje, jeśli pobieramy zasiłek opiekuńczy lub rentę socjalną na dziecko. - Wtedy nie ma limitu wieku - podkreśliła.

Dla urzędu skarbowego istotna jest też wielkość rodziny. Małżonkowie opiekujący się jednym dzieckiem, aby móc je uwzględnić w rozliczeniu, nie mogą przekroczyć 112 tys. złotych rocznego dochodu. Podobnie jest w sytuacji, gdy opiekunem jest tylko jedna osoba. - Natomiast, jeśli w części roku podatnik był w związku małżeńskim albo ktoś jest w konkubinacie, wtedy dochód nie powinien przekroczyć 56 tys. złotych - zaznaczyła urzędniczka. Te limity nie obejmują rodzin wielodzietnych.

Jednak nie tylko wysokość zarobków decyduje o możliwości skorzystania z ulgi rodzinnej. Nie skorzystają z niej osoby prowadzące działalność gospodarczą, które rozliczają się w formie zryczałtowanej. Naczelnik wolskiej skarbówki zaznaczyła też, że dotyczy to również dzieci prowadzących firmę na takiej samej zasadzie. One też nie mogą się wtedy rozliczać z rodzicami. Jeśli córka lub syn - nie posiadający firmy - pracują i zarobią ponad 3091 złotych, aby się z nimi rozliczyć musimy złożyć dodatkowe zeznanie w ich imieniu. Chyba, że skończyli osiemnaście lat, wtedy same powinny złożyć PIT.

Zapraszamy do dowiedzenia naszego serwisu PIT 2013>>>

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola tłumaczyła też na jakiej zasadzie można odliczyć Internet od podatku. Podobnie jak w zeszłym roku kwota graniczna to 760 złoty. - Możemy skorzystać z tej ulgi tylko na przestrzeni dwóch kolejnych, następujących po sobie lat  - zaznaczyła w "Czterech porach roku". Oznacza to, że jeśli rozliczaliśmy internet w 2011 roku, to w tym nie możemy tego zrobić.

Pocieszające jest to, że jeśli surfujemy po "necie" przy użyciu komórki lub w kafejkach internetowych, to również "zwróci nam za to państwo", oczywiście do 760 złotych. Ale jest warunek. Musimy posiadać faktury za korzystanie z takich usług również poza domem. Z kolei w rachunku telefonicznym musi być wydzielona informacja o kwocie, jaką płacimy za internet.

A skoro o "sieci" mowa naczelnik zaprasza na stronę Ministerstwa Finansów.W zakładce e-deklaracje można wypełnić i złożyć pit drogą elektroniczną. - Program podpowiada i sprawdza dane, które wprowadzamy. Potem PIT jest bez kłopotu przesyłany do urzędu skarbowego - radziła. Dodała, że należy koniecznie odebrać potwierdzenie odbioru.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Haliną Olczyk, a w niej więcej o rozliczeniu z fiskusem.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00.

(pkur/ag)

Zobacz więcej na temat: pit PIT 2013 podatki
Czytaj także

E-Deklaracje nie działają, nie można rozliczyć VAT

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 14:42
Gorący czas w Ministerstwie Finansów. Na pięć dni przed upływem terminu rozliczenia podatku dochodowego, przestał działać system e-Deklaracje
rozwiń zwiń
Czytaj także

PIT 2013: uwaga na zmiany w ulgach na Internet, dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 16:46
W rozliczeniach podatkowych za mijający rok czeka nas kilka zmian. Zmieniają się zasady ulgi internetowej. Odliczenie kosztów korzystania z sieci będzie teraz przysługiwać tylko tym, którzy do tej pory nie skorzystali z tej ulgi lub odliczyli tylko raz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fiskus zabiera nam 23 tys. zł. Ile na PIT, VAT, akcyzę?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 21:38
Polak w szponach fiskusa - jak wylicza firma Tax Care, czteroosobowa polska rodzina z dochodem 2-krotnej średniej krajowej oddaje do budżetu prawie 23 tys.zł. Zobacz strukturę daniny oddawanej państwu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

PIT 2013. Spiesz się, jeśli chcesz rozliczyć się przez pracodawcę

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 14:37
Stosowne oświadczenia można składać już tylko do piątku 10 stycznia. - Ma to wtedy sens, kiedy nie mamy żadnych odliczeń, nie korzystamy z żadnych ulg, nie rozliczamy się z małżonkiem czy dziećmi - mówiła w Jedynce Hanna Olczyk z Urzędu Skarbowego Warszawa – Wola.
rozwiń zwiń
Czytaj także

PIT 2014 wypełni za nas administracja podatkowa

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 23:29
Zeznanie podatkowe za 2013 rok będzie ostatnim zeznaniem składanym po staremu, zaś PIT za 2014 r. wypełni już administracja podatkowa - zapowiedział w piątek na konferencji prasowej minister finansów Mateusz Szczurek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

PIT za 2014 r. rozliczy urzędnik. Nie wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 19:37
Urząd skarbowy wypełni za ciebie PIT w 2015 r – zapowiada minister finansów. Brzmi świetnie. Czy to jednak koniec z utrapieniem dla wszystkich? A co z tymi z ulgami, preferencjami nie mówiąc o rozliczających się przedsiębiorcach? Czy wszyscy skorzystają z nowego prawa?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uwaga: ostatnie godziny na wybranie formy opodatkowania

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 13:05
Do dzisiaj osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą zgłosić do urzędu skarbowego ewentualną zmianę formy opodatkowania. A do wyboru jest skala podatkowa, podatek liniowy, karta podatkowa i ryczałt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masz nadpłatę? Zamiast zaliczki rozlicz rocznego PIT-a

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:24
20 stycznia to ostatni dzień na uregulowanie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych za grudzień lub ostatni kwartał poprzedniego roku. Zaliczki nie muszą wpłacać osoby, które złożą roczne zeznanie i uregulują wynikający z niego podatek. W ten sposób można szybciej „skonsumować” ewentualną nadpłatę podatku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

PIT 2013 dla twórców: przekroczyłeś limit, pokaż kwity

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 22:22
Rozliczając się z fiskusem za 2013 rok warto pamiętać o tym, że od 1 stycznia ubiegłego roku zmieniły się przepisy dotyczące 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, z których korzystają m.in. twórcy, artyści czy dziennikarze – przypomina w rozmowie z Polskim Radiem Katarzyna Rola-Stężycka z firmy Tax Care.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MAC: PIT wkrótce wypełni za nas urząd skarbowy

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 09:24
Jak zapewnia Rafał Trzaskowski, w ciągu dwóch lat Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji będzie musiało zakończyć wiele projektów informatycznych, ponieważ tyle czasu zostało na ich rozliczenie.
rozwiń zwiń