Polskie Radio

Konwencja o Prawach Dziecka ma już 25 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 16:16
Z okazji 25. "urodzin" Konwencji o Prawach Dziecka, po raz pierwszy w tym roku obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
20 listopada ustanowiono Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka
20 listopada ustanowiono Ogólnopolskim Dniem Praw DzieckaFoto: materiały promocyjne/fragment plakatu

Zgodnie z uchwałą sejmu, o podjęcie której wystąpił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, 20 listopada ustanowiono Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. - Przypominamy o respektowaniu praw najmłodszych, żeby pamiętać o tym przez wszystkie dni w roku - przez całe dzieciństwo młodego człowieka - uzasadnia inicjator pomysłu.

W ramach obchodów 25-lecia przyjęcia przez ONZ Konwencji w Nowym Jorku zwołano specjalną sesję, podczas której podejmowane są kwestie dotyczące praw najmłodszych. W spotkaniu wezmą udział Marek Michalak oraz pierwsza dama Anna Komorowska.

W Polsce świętowanie zapowiedziało wiele środowisk: szkoły, organizacje pozarządowe, instytucje pomocowe.  Z tej okazji wyświetlono też specjalną, okolicznościową iluminację na fasadzie Pałacu Prezydenckiego.

Światowa Konstytucja Praw Dziecka, jak często nazywa się dzisiaj Konwencję o Prawach Dziecka, powstała dzięki wysiłkom polskich naukowców. Ten obszerny zbiór praw najmłodszych został uchwalony po blisko 11 latach pracy, 20 listopada 1989 r., w 30. rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka. Konwencję ratyfikowały prawie wszystkie państwa świata, z wyjątkiem Somalii i USA. Polska ratyfikowała ją w 1991 r.

(pkur)

Zobacz więcej na temat: dzieci prawo
Czytaj także

"Rozwodowe dzieci", czyli życie rozdarte na pół...

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 16:00
...albo mniej "proporcjonalnie". To ile dziecko będzie spędzać czasu z rodzicami po rozwodzie, zależy od ich dobrej woli lub od decyzji sądu. Z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej Mariusz Stelmaszczyk, sędzia sądu rodzinnego mówił, jak rozwodzić się rozsądnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmiany w prawie: dziecko ma prawo głosu

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 09:50
Dziecko ma prawo być wysłuchane w każdej ważnej dla niego sytuacji, a instytucje, które orzekają o skierowaniu go do pieczy zastępczej lub adopcji, powinny wziąć pod uwagę jego zdanie - taki zapis wprowadza ustawa, która właśnie wchodzi w życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci jako świadkowie. Jak je przesłuchiwać?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 10:07
Dzieci nie powinny być przesłuchiwane na salach rozpraw, tylko w przyjaznych pokojach przesłuchań. W Polsce jednak często dzieje się inaczej. Rzecznik praw dziecka zwrócił się z tą sprawą do ministra sprawiedliwości, wskazując na brak odpowiednich uregulowań w tym zakresie.
rozwiń zwiń