Polskie Radio

Limboski "Słowa leczą świat". Premiera singla Agencji Muzycznej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2025 07:00
Limboski - od niedawna rodzic - rozlicza się z dziecięcymi marzeniami. Bez ckliwości, w poetycko-filozoficznym tonie, z rockową energią i w niecodziennym towarzystwie.
Limboski Słowa leczą świat
Limboski "Słowa leczą świat"Foto: mat.promocyjne

Gitarzysta, kompozytor, poeta i charyzmatyczny wokalista. Limboski przygotowuje się do wydania nowego albumu, a jego kolejną zapowiedzią jest wypełniona emocjami i dojrzałą refleksją piosenka „Słowa leczą świat”.

Limboski: „To piosenka o mojej mamie (czy też: dla niej), więc bardzo ważna. Zabierałem się do jej napisania wiele razy, ale jedyne, co mi się udawało, to trwanie w przekonaniu, że muszę uniknąć patetycznej laurki i łzawego podziękowania. Aż wreszcie sam zostałem ojcem, co w naturalny sposób wpłynęło na mojej postrzeganie upływu czasu, zmienności faz życia. Obserwowanie sposobu, w jaki moje córki poznają świat i jak nie słuchają rad, ale naśladują moje zachowanie, pozwoliło mi zrozumieć, za co chcę podziękować mojej mamie za pomocą piosenki. Myślę, że spodoba jej się wieloznaczność i wielokierunkowość myśli, ten mój mikropoemat filozoficzny. Zaklęcia, mantry, modlitwy są ważne. I choć słowa mogę zabijać, mogą też leczyć.”

W warstwie muzycznej Limboski-kompozytor postawił na porywającą, ożywczą przebojowość. „Słowa leczą świat” to dynamiczny, gitarowy numer, nawiązujący do pop-rockowych hitów z lat 90., z efektownym riffem, niebanalnie rozwijającą się melodią i kapitalnym udziałem chóru dziecięcego.

Limboski:  „Zapraszając dzieci do udziału w nagraniu piosenki ryzykowałem otarcie się o kicz i patos. Ale udało się tego uniknąć. Raz, że dzieci śpiewają o dzieciństwie, a dwa - ich obecność sprawiła, że w piosence pojawia się nadzieja. Są części A i B, i nagle pojawia się część C, która, jak mawia Sting, jest podstawą dobrej kompozycji, bo przynosi ulgę. Dziecięce głosy nie są tu ozdobnikiem, a treścią samą w sobie. To one podsumowują utwór i domykają jego przekaz. Nagrywaliśmy w piękne, wrześniowe popołudnie zeszłego roku. I było to było jedno z najbardziej wzruszających doświadczeń w moim muzycznym życiu.”

W nagraniu w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach wzięły udział: Milena Bała, Cecilia Bisping, Anita Folatko, Sabina Folatko, Iga Grądman, Julia Nagy, Katarzyna Piwowar, Nadia Rozwadowska, Julina Ryszawy, Barbara Sowa, Magdalelna Sowa, Zofia Szewczyk, Natalia Worwa, Julia Wrona, Maja Lubarska, Antonina Noga, Lena Ogiegło, Hanna Pazur, Hanna Pizur, Aleksandra Sobaszek i Milena Włodarczyk. Dzieci do nagrania przygotowali Artur Michalski i Susanne Nagy.

Piosenki można już słuchać za pośrednictwem wszystkich platform streamingowych.

mat.prasowe