Polskie Radio

Unia Niezwykłych Projektów

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 15:10
W sercu Wielkopolski.
Audio

Giecz rozwinął się  w ramach projektu  finansowanego w znacznej mierze przez fundusze Unii Europejskiej, a wchodzący w grupę grodów objęte opieką przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Dzięki temu zyskały one nowe oblicze oraz przyjaźniejszą infrastrukturę turystyczną dla odwiedzających.

W miejscu dawnego grodu w Gieczu znajduje się Rezerwat Archeologiczny „Gród Piastowski” Na jego terenie, który wyznaczają wały (niegdyś był tu półwysep na nieistniejącym już jeziorze), zachowały się relikty nigdy nieukończonego książęcego palatium o czterech pomieszczeniach wraz z przylegającą rotundą. Niemal na miejscu dawnej świątyni grodowej można oglądać drewniany kościół św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Pocieszenia. Część rezerwatu stanowi niewielkie muzeum, które dokumentuje historię grodu oraz eksponuje fragment wykopalisk.

Groblą nad bagnistymi łąkami można dojść do położonego na terenie dawnej osady targowej romańskiego kościoła Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja z połowy XII w. To jednonawowa budowla z kamiennych ciosów. Warto obejrzeć prosty schodkowy portal w ścianie południowej, kamienną chrzcielnicę i narożnik świątyni, na którym ostrzono miecze.

Zobacz więcej na temat: Czwórka Euranet Plus