Polskie Radio
Section05

Czas Reporterów - "Głosami Powstańców"

Relacja ze spotkań z publicznością zorganizowanych przez Studio Reportażu i Dokumentu PR i Muzeum Historyczne z okazji 55-rocznicy Powstania Warszawskiego w salach Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. W ramach spotkań zaprezentowana będzie audycja dokumentalna Jerzego Rybczyńskiego pt."Dziecko na barykadzie", w której swoje wojenne losy opowiada Syn Pułku - Kazimierz Mikos, łącznik VI Kompanii Rezerwowej w Zgrupowaniu "Chrobry II".
Zobacz więcej na temat:  dzieci Warszawa

"Dzieci GŁOSU EWANGELII"

Młodzież z rodzin alkoholików opiekuje się niepełnosprawnymi, Wychowankowie Domów Dziecka uczą się, jak samodzielnie ugotować obiad i jeszcze pomóc innym. Dawni dealerzy narkotyków i byli narkomani opowiadają o swoim życiu i radzą, jak ustrzec się przed uzależnieniami. Każdy ma coś do zaofiarowania innym i sam jest czymś ważnym dla swojego życia obdarowany. To wszystko dzieje się we wsi Oćwieka niedaleko Biskupina, na obozie wakacyjnym prowadzonym przez młodych entuzjastów związanych z Fundacją "Głos Ewangelii". Takie wspólne wakacje dla dzieci zaniedbanych, odrzuconych, a także takich, które zdążyły już wejść w konflikt z prawem organizują już od lat. Jak to się dzieje, że doświadczenia tutaj zdobyte w sposób zasadniczy zmieniają ich stosunek do życia? Na to pytanie stara się odpowiedzieć reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.
Zobacz więcej na temat:  dom dziecka dzieci obiad Urszula

"Prosto z piekła"

Jest ich tysiące: Ewy, Ele, Renaty, Barbary... Zepchnięte na margines życia społecznego, odrzucone przez znajomych i bliskich - kobiety dotknięte chorobą alkoholową. Uzależniają się szybciej niż mężczyźni i trudniej im zahamować chorobę. Przychodzą na leczenie z bagażem bólu, nienawiści i obrzydzenia do samych siebie. Ktoś mógłby powiedzieć, że nie ma życiorysu bez trudnych chwil - w życiorysach alkoholiczek tych momentów jest znacznie więcej. I nie chodzi tu o komplikacje, spowodowane chorobą alkoholową, to odrębna historia. Chodzi o to co zdarzyło się zanim te kobiety uzależniły się od alkoholu. Gwałt, przemoc, aborcje to fakty często pojawiające się w opowieściach alkoholiczek. Głównym motywem sięgania po alkohol bywa chęć ucieczki od życiowych koszmarów. Alkohol jednak, zamiast ukojenia rozjątrzył już istniejące rany i okaleczył jeszcze dotkliwiej. Przychodzą na leczenie z bagażem ogromnego bólu, nienawiści i obrzydzenia do siebie. Uwalnianie się z tego ciężaru to proces rozłożony na wiele miesięcy a nawet lata. To nowy program na nowe życie, realizowany krok…
Zobacz więcej na temat:  pieczeń

Czas Reporterów "Głosami Powstańców"

Relacja ze spotkań z publicznością zorganizowanych przez Studio Reportażu i Dokumentu PR i Muzeum Historyczne z okazji 55-rocznicy Powstania Warszawskiego w salach Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. W ramach spotkań zaprezentowana będzie audycja dokumentalna Krystyny Melion pt. "Zwyczajni, prości, nieogromni", w której o walkach Batalionu "Zośka" opowiadają: Barbara Chylińska ps. "Bogna", Zygmunt Kujawski ps. "Brom" i Stanisław Krupa ps. "Nita". Po prezentacji dyskusja zaproszonych gości. 2. Janusz Deblessem - Podsumowanie konkursu na reportaż miesiąca - lipiec 99
Zobacz więcej na temat:  Janusz Deblessem Krystyna Melion Warszawa

"Zegar musi mieć duszę" i "Geniusz miejsca"

W dzisiejszej zagonionej rzeczywistości, którą rządzi pieniądz i komercja istnieją jeszcze ludzie, którzy chcą ocalić wartości dawnego świata i przekazać je innym. Bohaterem audycji "Zegar musi mieć duszę" jest warszawski zegarmistrz, pan Roman Olędzki, który praktykę rozpoczął przed wojną u swojego wuja. Rodzinną tradycję kontynuuje jego młodszy syn. Wielką pasją pana Romana jest kolekcjonowanie i naprawa zegarów antycznych. Mała pracownia przy warszawskim Placu Zbawiciela zawsze rozbrzmiewa dźwiękami dziesiątków czasomierzy, cudem nieraz uratowanych od zniszczenia. "Geniusz miejsca" to opowieść o rodzinie państwa Chudych. Tomasz- syn poety Tadeusza- odziedziczył po dziadku warszawski fotoplastikon, miejsce, jakiego próżno szukać w całej Europie. Każdy, kto przekroczy próg kamienicy przy Alejach Jerozolimskich 51 przenosi się w świat z początków naszego stulecia
Zobacz więcej na temat:  Europa mali pieniądze

"Czas reporterów" - POWSTANIE WARSZAWSKIE

Relacja ze spotkań z publicznością odbywających się w każdy czwartek w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy na Rynku Starego Miasta pod hasłem "Głosami powstańców". Przypomnimy reportaż Alicji Maciejowskiej pt. "W obiektywie Sylwestra Brauna - Krisa", zrealizowany w 1996 roku. Jest to opowieść o wybitnym fotoreporterze Powstania Warszawskiego, autorze 3 tysięcy zdjęć wykonanych podczas 63 dni Powstania.
Zobacz więcej na temat:  Alicja Maciejowska Warszawa