Polskie Radio
Section05

Reportaż z Sandomierza

Finał akcji, która rozpoczęła się nadaniem w listopadzie reportażu tej samej autorki o Danielu, którego uratowała ludzka dobroczynność. Festyn w Sandomierzu z udziałem wielu wybitnych artystów, m.in. Daniela Olbrychskiego , Grażyny Barszczewskiej , Janusza Olejniczaka jest darem dla Damiana, następnego chłopca cierpiącego na paraliż układu oddechowego. Akcji "Oddech dla Damiana..." patronował Program I i Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Sandomierz POLSKA Grażyna Barszczewska Daniel Olbrychski Janusz Olejniczak

Ostatnie takie miejsce w Europie

Miasto, którego nigdy nie było na mapie Polski - Borne Sulinowo. Powstało w 1993 roku po wyjeździe stamtąd bazy radzieckiej. W 1993 roku liczyło 4 mieszkańców, dziś 3 tys. 500. Reportaż ukazuje historię pionierskiego zasiedlania i organizację miasta od podstaw, po dzień dzisiejszy. Mieszkańcy opowiadają o kłopotach z jakimi muszą się borykać, sukcesach i rodzącym się przywiązaniu do Bornego, jednego z najpiękniejszych miasteczek polskich.
Zobacz więcej na temat:  Europa POLSKA

"Dzielmy się tym, co mamy"

O tym, że można zrobić "coś z niczego ", że zapał i gorące serca potrafią czynić cuda, przekonałem się odwiedzając skromne mieszkanie Wojciecha Onyszkiewicza, które jest siedzibą stowarzyszenia "Dzielmy się tym, co mamy ". Plonem pięcioletniej działalności Stowarzyszenia jest m.in. zorganizowanie 800 wycieczek do Warszawy dla 30 000 dzieci wiejskich. Ich rodzice przekazali w zamian produkty rolne, z których przygotowano 5 milionów ciepłych posiłków w stołecznych schroniskach dla bezdomnych i domach dziecka. - Wszystko to nie było by możliwe, gdyby nie społeczne działanie woluntariuszy warszawskich licealistów.
Zobacz więcej na temat:  dom dziecka dzieci Krzysztof Wyrzykowski mieszkanie rodzice Warszawa

"Prosto z Belgradu"

"Kosowo z daleka" - dźwiękowy list wysłany w eter do Jana Nowakowskiego z Belgradu, którego autorka poszukiwała podczas operacji NATO ponad pół roku pozostawał bez odpowiedzi. Przed kilkoma dniami bohater tego reportażu przyjechał do Warszawy .Okazało się, że nie wiedział, że był poszukiwany . Co się z nim działo podczas bombardowań Belgradu? Jaka jest dzisiaj sytuacja w tym mieści? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w tym reportażu.
Zobacz więcej na temat:  Belgrad Kosowo Warszawa

"Czas Reporterów" - Premios Ondas - Barcelona - miejsce sukcesu polskiej radiofonii publicznej.

Przypomnienie nagród, które otrzymało Polskie Radio: Krystyna Melion "Głębokie zanurzenie" 1974 rok. Janina Jankowska "Powódź wszystkich Polaków" 1998 i Agnieszka Czarkowska i Alicja Pietruczuk " Cały wasz"(Radio Białystok) 1998 ( po 3' z każdego reportażu) Reportaż nagrodzony w 1999 r: Irena Piłatowska : "Kosowo z daleka" (całość) Czym jest ta nagroda w jakim sposób jest wręczana? O tym usłyszymy w rozmowie z Ireną Piłatowską, oraz Marią Blimel i Wandą Wasilewską autorkami drugiego nagrodzonego w tym roku polskiego reportażu pt. "Zawód na czasie" Autorki wróciły z Barcelony także z nagraniami z tej wyjątkowej uroczystości. + 1' na reklamę akcji "Oddech dla Damiana..."
Zobacz więcej na temat:  Barcelona Białystok Janina Jankowska Kosowo Krystyna Melion

"Szkoła dla Derca"

W Dercu, niewielkiej wiosce oddalonej o 23 kilometry od Olsztyna, istnieje od dwóch lat jedyna w kraju niepubliczna szkoła podstawowa, która nie pobiera czesnego za naukę. Gdy w 1997 roku władze gminy postanowiły zlikwidować małą i nieopłacalną filię podstawówki w Jezioranach, Anna Gajewska, nauczycielka z Derca, wspólnie z mężem Waldemarem postanowiła poprowadzić szkołę samodzielnie. Dzięki temu dzieci z wioski i okolic nie muszą dojeżdżać do zbiorczej szkoły oddalonej o kilkanaście kilometrów. Szkoła, jako prywatna, otrzymuje od państwa subwencję w wysokości połowy poprzednich kosztów utrzymania. Jak daje sobie radę w nowych warunkach? + 2' na reklamę akcji "Oddech dla Damiana...."
Zobacz więcej na temat:  dzieci Olsztyn