Polskie Radio
Section05

Czas reporterów: "Marzec 1968 roku"

To był piątek - 8 marca 1968 roku. Na dziedzińcu Uniewersytetu Warszawskiego odbywał się wiec, którego uczestnicy protestowali przeciw wstrzymaniu przedstawień "Dziadów " w reżyserii Kazimierza Dejmka na scenie Teatru Narodowego, oraz przeciw relegowaniu z uczelni studentów: Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Nagle na teren Uniwersytetu wkroczył "aktyw robotniczy" wyposażony w gumowe pałki, a za nim oddziały ZOMO. Wiec został brutalnie rozpędzony, wiele osób pobito, nastąpiły aresztowania... Był to początek konfliktu społecznego, którego rozmiary przekroczyły wyobrażenia zarówno studentów, jak i ówczesnych władz partyjnych. Po marcu 1968 roku w wyniku antysemickiej nagonki i społecznej presji wyjechało za granicę kilkanaście tysięcy osób, którym tylko na podstawie kryteriów rasiztowskich można było odmówić polskości. Osoby te - opuszczając kraj - otrzymały paszport w jedną stronę i automatycznie pozbawiane były obywatelstwa polskiego. W audycji wystąpią uczestnicy i animatorzy studenckich protestów sprzed lat, także osoby, które w wyniku panującej wówczas…
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski Adam Michnik POLSKA

"Boże chroń "Orlika"

Jedynemu w Polsce szpitalowi rehabilitacji dla dzieci z chorobami nowotworowymi "Orlik" w Czermnej-Bukowinie k/Kudowy grozi likwidacja. Do tej pory zaledwie kilka Kas Chorych podpisało umowy z tą placówką. Dostawcy żywności do sanatorium na razie nie egzekwują zapłaty. Dzieci także na kredyt są leczone. "Miesięczny pobyt dzieci w naszym sanatorium wynosi ok.150tys.zł. W styczniu dostaliśmy tylko 81tys.zł." - mówi dyrektor Bronisław Kamiński. Po informacjach w lokalnej TV, radiu i prasie znajdują się ludzie dobrej woli, którzy chcą pomóc przetrwać tej unikalnej w Europie placówce. Swoisty mikroklimat sprawia, że nawet dzieci po ciężkich białaczkach dochodzą w "Orliku" do siebie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci POLSKA Europa żywność

"Rogaty jak diabeł i równie odważny- czyli rzecz o generale Borucie-Spiechowiczu" - część I

Walczył z trzema zaborcami, bohater trzech wojen, dwukrotny uciekinier z obozów jenieckich, współorganizator ZWZ, w 1939r. wpada w ręce NKWD i spędza dwa lata w siedmiu więzieniach. W śledztwie uderzony w twarz stacza nierówną walkę z prześladowcami. Po podpisaniu układu Sikorski-Majski opuszcza więzienie, aby objąć dowództwo organizującej się na "Nieludzkiej ziemi" V Dywizji Piechoty. Uwielbiany przez żołnierzy popada w konflikty z przełożonymi, odwoływany z kolejnych placówek i stanowisk nie doczeka się udziału w walkach. Rozgoryczony po wojnie wraca do kraju.. Ciąg dalszy jego losów zostanie przedstawiony w środę w części II reportażu zatytułowanym "Wśród swoich".
Zobacz więcej na temat:  Alicja Maciejowska

Czas Reporterów - "Szkoła wrażliwości"

Około 200 młodych mieszkańców Szczecina i okolic w chwilach wolnych od nauki pobiera lekcje patrzenia na świat, który próbuje lepiej poznać i zrozumieć. Pomagają im doświadczeni dziennikarze i nauczyciele. Młodzież pisze, fotografuje, filmuje - dokumentuje otaczającą rzeczywistość. Nie wiadomo, czy wszyscy będą kiedyś profesjonalnymi dokumentalistami. Wiadomo jednak, że będą wrażliwsi. Finałem ich rocznej pracy był prawie tygodniowy Przegląd Form Dokumentalnych z udziałem zawodowych twórców. 2. Reportaż stycznia'99 - 15' Prezentacja autorów prasowego i radiowego reportażu stycznia w konkursie Gazety Wyborczej i Programu III
Zobacz więcej na temat:  Gazeta Wyborcza Szczecin

"Nauczycielka i uczennica"

Czwartki w Studiu Reportażuy i Dokumentu poświęcamy dzieciom, młodzieży, sprawom wychowania w szkole i rodzinie. Tego wieczoru spotkają się dwa głosy z dwu różnych reportaży, dwu różnych pokoleń , z dwu odległych epok, a jednak to zestawienie daje wiele do myślenia. "Nauczycielka", to tytuł reportażu Czesławy Borowik z Lublina, w którym tytułowa bohaterka, Danuta Charkowska, nauczająca w latach dwudziestych na Wołyniu z miłością opowiada o szkole i swoich uczniach. Z opowieści tej dowiadujemy się, co dawała dzieciom z różnych rodzin przedwojenna szkoła. Monolog osiemnastoletniej dziewczyny, bohaterki reportażu "Bo to jest matka" Liliany Kurzawskiej z Koszalina pokazuje dramat uczennicy, której dom nie zapewnia podstawowych warunków do nauki. Czy współczesna szkoła jest w stanie dostrzec jej problemy ?
Zobacz więcej na temat:  czesława borowik dzieci Koszalin Lublin wychowanie

"Hipokrates 99 "

Czy lekarz lubi reformy? Nowe zadania, nowe wyzwania, zwiększenie obszaru dyspozycyjności. Nadzieje i lęki lekarzy. Pozytywne i negatywne aspekty procesu zmian. Bohaterem reportażu jest dr Krzysztof Mikuliszyn, z jednej strony zatrudniony w państwowej służbie zdrowia jako ginekolog-położnik oraz lekarz pogotowia ratunkowego, a z drugiej - lekarz praktykujący akupunkturę, od paru lat działający w warunkach rynkowych.
Zobacz więcej na temat:  ginekolog służba zdrowia

"Tonia"

Bohaterka reportażu, Tonia, Żydówka córka przedwojennego łódzkiego fabrykanta, od wczesnej młodości zafascynowana była ideologią komunistyczną. Kiedy za działalność w ruchu młodzieżowym wyrzucono ją z gimnazjum, ojciec zlikwidował fabrykę i przeniósł się wraz z rodziną do Palestyny. Niewiele to pomogło, także stamtąd Tonia, już wraz z mężem, również działaczem komunistycznym została wysiedlona. On wyjechał walczyć w Wojnie Domowej w Hiszpanii, ona w Paryżu urodziła dwoje dzieci. Mąż zginął już na początku II wojny światowej i więcej go nie zobaczyła. Sama z maleńkimi dziećmi ukrywała się i uciekała. W przedostatniu się do Szwajcarii pomógł jej katolicki ksiądz. Tam spędziła ostatnie miesiące wojny i tam związała się z amerykańską organizacją pomagającą krajom zniszczonym przez wojnę. Jeździli po całej Europie, zakładali szpitale, ośrodki zdrowia, aż w końcu w 46 roku dotarli do Polski, gdzie m.in. wyposażyli szpital w Piekarach Śląskich. Jakiś czas później Tonię aresztowano i oskarżono o szpiegostwo na rzecz Ameryki. Była więziona na Rakowieckiej i torturowana.…
Zobacz więcej na temat:  dzieci POLSKA Paryż Europa Hiszpania

"Czas reporterów - Reportaże zza wschodniej granicy"

1. "Kartoszka" - Jędrzej Morawiecki W 1997 roku młody reporter wędruje po Syberii na szlaku: Nowosybirsk, Krasnojarsk, Irkuck, Abakan, gdzie przetrwała tradycja obowiązkowego sadzenia kartofli (a potem wspólnego ich zbierania). "Kartoszka" to jedyny sposób na przetrwanie zimy, jedyny pokarm, który w tym surowym klimacie odpędza strach przed głodem. Poprzez historię kartofla śledzimy nieznany nam obraz współczesnej Rosji podlegającej ekonomicznej transformacji i zależność losów człowieka od ekonomii kraju, w którym przyszło mu żyć. Autor jest laureatem konkursu stypendialnego im. Jacka Stwory w 1998 r. 2. "Jak w starym kawale" - Jerzy Leszczyński i Jarosław Iwaniuk Z perspektywy wsi pod Nowogródkiem spojrzenia na współczesną Białoruś pod koniec wieku. Uroczyste obchody Roku Mickiewicza ( tu również traktowanego jako poetę narodowego), odnowienie rynku w Nowogródku , nędza sklepów i socjologia kolejki: słabe głosy opozycji i pełna akceptacja Łukaszenki w środowiskach weteranów. Białoruski bigos. Próba szukania odpowiedzi dlaczego w tych warunkach Łukaszenka…
Zobacz więcej na temat:  Białoruś bigos Rosja

"Szrama"

Biała plama w powojennej historii Polski - obóz w Jaworznie zorganizowany przez polskie władze komunistyczne, gdzie zsyłani byli Ukraińcy, Ślązacy wcieleni do Wermachtu, żołnierze AK oraz ludzie, których można było nazwać "wrogami władzy ludowej". Funkcjonariusze, którzy pracowali w tym obozie żyją do dziś. Kim są, jak traktują tamto doświadczenie, jak oceniają siebie z tamtych lat ? Agnieszka Czyżewska, dziennikarka młodego pokolenia stawia im proste pytania. Audycja jest nie tylko wstrząsającym dokumentem minionych czasów, lecz równie poruszającym świadectwem siły przetrwania mentalności w owych czasach ukształtowanej. Dialog młodej dziennikarki z funkcjonariuszem SB poprzez swoją autentyczność i jasną wykładnię moralną, należy do najlepszych tekstów w literaturze tzw. hańby domowej
Zobacz więcej na temat:  historia Polski

"Warszawa, muzyka i ja"

Czy folklor warszawski istnieje dziś tylko w piosenkach ? Czy można jeszcze spotkać warszawiaków "z dziada pradziada", postaci opisywane przez Wiecha czy Grzesiuka? W audycji Krzysztofa Wyrzykowskiego "Warszawa, muzyka i ja" wystąpią: Janusz Mulewicz z Orkiestry z Chmielnej i Stanisław Wielanek - założyciel Kapeli Czerniakowskiej i Kapeli Warszawskiej. Reportaż, odsłaniający korzenie bogatego folkloru ulic Warszawy, ukazuje też jego dzień dzisiejszy. Barwne, anegdotyczne opowieści bohaterów oprawione są licznymi piosenkami znanymi kilku pokoleniom Warszawiaków.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski Warszawa

Czas reporterów -" Do kraju ojców" cz.II

Porozumienie, zawarte w 1945 roku między Tymczasowym Rządem Jedności Narodowej a rządem radzieckim stwarzało Polakom szansę wyjazdu z ZSRR do Polski. Jednak uzyskali ją tylko ci, którzy posiadali obywatelstwo II Rzeczypospolitej i mogli to udowodnić. Druga fala repatriacji rozpoczęła się w 1956 roku. Do dziś na terytorium byłego ZSRR zamieszkuje wiele osób, które czują się Polakami i pragnęłyby osiedlić się na stałe w Polsce. Czy mogą liczyć na trzecią repatriację?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II Rzeczpospolita

"Spadła na mnie misja"

Monolog generała brygady Zdzisława Ostrowskiego, pełnomocnika rządu ds. pobytu wojsk radzieckich, na którym wkrótce po objęciu tej funkcji spoczął obowiązek wyprowadzenia wojsk rosyjskich z Polski. Monolog jest interesującą opowieścią o próbie pogodzenia w jednym człowieku kilku rół: żołnierza, wychowanka Radzieckiej Akademii Woroszyłowa, Polaka, przyjaciela Rosjan, obserwatora politycznych działań kilku ekip rządowych pod których przewodnictwem przyszło generałowi służyć. Szczere, choć proste, bo żołnierskie , to jednak plastyczne wyznanie człowieka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA