Polskie Radio

Niezwykła historia budowy Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 15:00
Centrum pamięci o bohaterach ‘44 istnieje już 10. lat. Ale jego budowa nie była łatwa. Agnieszka Sopińska - Jaremczak w swojej książce Operacja Muzeum ujawnia kulisy powstania tego szczególnego miejsca.
Niezwykła historia budowy Muzeum Powstania Warszawskiego
Foto: Wikipedia/Own work

Gdyby nie Muzeum Powstania Warszawskiego, pewnie o walkach o wyzwolenie stolicy w czasie II wojny światowej dziś mówilibyśmy inaczej - ciszej, może wcale. MPW przywróciło należytą pamięć powstańcom, którzy - co ciekawe - przed budową placówki nie byli przekonani do tego projektu. Dlaczego?  Na to i wiele innych pytań poznasz odpowiedź podczas niezwykłego wieczoru.

fot.
fot. materiał promocyjny

 

Wydawnictwa Fronda oraz Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszają na premierę książki "Operacja Muzeum" Agnieszki Sopińskiej - Jaremczak. W książce autorka opisuje jak z popiołów pamięci o ’44 narodził się Feniks, czyli to niezwykłe miejsce.

 

Spotkanie odbędzie się 7 sierpnia o godz. 18:00 w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zaprasza na nie autorka książki oraz znamienici goście.

 

 

 

Spotkanie poprowadzi Witold Banach, reporter Polskiego Radia, nominowany do nagrody Grand Press za cykl audycji o Powstaniu Warszawskim.

O pracy u podstaw opowiedzą  Elżbieta Jakubiak, wieloletnia współpracownica śp. Lecha Kaczyńskiego, szefowa Gabinetu Prezydenta RP w latach 2005-2007. Jan Ołdakowski, obecny dyrektor muzeum. Nie zabraknie też Dariusza Gawina i Pawła Ukielskiego, którzy wcześniej zarządzali placówką. Jednym z gości będzie też Edyta Poźniak, dziennikarka Polskiego Radia, autorka reportaży o tematyce polonijnej oraz cyklu audycji pt. "Kalendarium powstańcze". A także Maciej Rosalak, dziennikarz i publicysta, autor książek "Od Gdyni do Portu Północnego oraz Reduty Września".

W wydarzeniu wezmą też udział rozmówcy autorki m.in. Lena Dąbkowska-Cichocka, Marcin Roszkowski, Marek Cichocki.

Wstęp na premierę książki "Operacja Muzeum" jest wolny.

Chęć wzięcia udziału w spotkaniu można zgłosić tu >>>>>

(pkur)

Czytaj także

Muzeum, które zwróciło Warszawie duszę

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 09:00
W czwartek mija 10. rocznica otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego. Z tej okazji zapraszamy do wysłuchania "Kwadransa bez muzyki", w którym przyjrzymy się książkom dokumentującym powstanie tej instytucji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głosy walczącej Warszawy - szczególny dokument Powstania

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 22:20
"Powstanie było grecką tragedią”, "nie można było go uniknąć”, "to był najlepszy czas w naszym życiu”, "dziś jeszcze raz zachowałbym się tak samo” - to głosy uczestników Powstania zebrane w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego. Przez cały sierpień rozbrzmiewają one na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum, które zwróciło Warszawie duszę

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 15:00
31 lipca minęła 10. rocznica otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego. Z tej okazji w audycji "Kwadrans bez muzyki" rozmawialiśmy o historii powstania tej instytucji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paulina Przybysz: "Morowe Panny" jawiły się abstrakcyjnie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 17:03
Dwa lata temu z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego powstał projekt "Morowe Panny". W akcji wzięła udział Paulina Przybysz, wokalistka znana z formacji Sistars. - Długo się wahałam, czy przyjąć tę propozycję, bo na początku wydawała mi się czymś abstrakcyjnym - powiedziała w Czwórce artystka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rola kobiet w Powstaniu Warszawskim była ogromna

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 19:23
Choć kobiety stanowiły około 22 procent uczestników powstania warszawskiego i były zaangażowane niemal we wszystkie sfery podziemnej działalności, ich wysiłek wojenny często nie jest zauważany. Książką "Płeć powstania warszawskiego" Weronika Grzebalska postanowiła to zmienić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bohaterowie Powstania Warszawskiego. "W ich oczach widać ogień"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 12:30
- Gdy zobaczyłam te stare zdjęcia, a potem na żywo ich bohaterów, dostrzegłam, że jedynie ciało się postarzało... Oni są wewnątrz nadal tak samo młodzi i pełni hartu ducha - powiedziała Izabela Michalewicz, autorka książki "Rozpoznani. Prawdziwe historie ludzi z powstańczych kronik z 1944 roku".
rozwiń zwiń